statystyki

Dworce autobusowe dostępne dla niepełnosprawnych

autor: Joanna Pieńczykowska01.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 01.04.2015, 09:24

Samorządy miast powyżej 50 tys. mieszkańców muszą w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy dostosować te obiekty do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Chodzi o dworce autobusowe, których samorządy są właścicielami lub współwłaścicielem większościowym i jednocześnie obsługujące więcej niż 500 tys. pasażerów rocznie. Jeśli tego nie zrobią, wojewoda będzie mógł nałożyć nawet 100 tys. zł kary.

Taki obowiązek nakłada na samorządy nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 390) z 20 lutego 2015 r., która wejdzie w życie 4 kwietnia br. Nowela wdrożyła wymogi wynikające z unijnych przepisów. Zgodnie z nimi niepełnosprawni podróżujący autokarami otrzymają pomoc m.in. w przejściu z poczekalni dworca do pojazdu, przy wsiadaniu do niego czy przy załadowaniu bagażu.

Status dworca wyznaczonego do obsługi niepełnosprawnych mogą także uzyskać pozostali właściciele dworców, którzy nie spełniają kryteriów ustawowych, czyli w mniejszych miejscowościach i o mniejszej liczbie pasażerów.

Trzeba policzyć


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane