statystyki

Dworce autobusowe dostępne dla niepełnosprawnych

autor: Joanna Pieńczykowska01.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 01.04.2015, 09:24

Samorządy miast powyżej 50 tys. mieszkańców muszą w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy dostosować te obiekty do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Chodzi o dworce autobusowe, których samorządy są właścicielami lub współwłaścicielem większościowym i jednocześnie obsługujące więcej niż 500 tys. pasażerów rocznie. Jeśli tego nie zrobią, wojewoda będzie mógł nałożyć nawet 100 tys. zł kary.

Taki obowiązek nakłada na samorządy nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 390) z 20 lutego 2015 r., która wejdzie w życie 4 kwietnia br. Nowela wdrożyła wymogi wynikające z unijnych przepisów. Zgodnie z nimi niepełnosprawni podróżujący autokarami otrzymają pomoc m.in. w przejściu z poczekalni dworca do pojazdu, przy wsiadaniu do niego czy przy załadowaniu bagażu.

Status dworca wyznaczonego do obsługi niepełnosprawnych mogą także uzyskać pozostali właściciele dworców, którzy nie spełniają kryteriów ustawowych, czyli w mniejszych miejscowościach i o mniejszej liczbie pasażerów.

Trzeba policzyć


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane