statystyki

Bezpieczniejsza praca młodocianych

autor: Łukasz Guza27.03.2015, 07:25; Aktualizacja: 27.03.2015, 08:04
nastolatek w pracy

Zmiana wspomnianych przepisów spowodowana jest koniecznością ich dostosowania do dyrektywy Rady nr 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodychźródło: ShutterStock

Wykaz prac wzbronionych młodocianym ze względu na występowanie czynników chemicznych obejmie także zadania narażające na działanie ołowiu (i jego związków) oraz azbestu. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Zmiana wspomnianych przepisów spowodowana jest koniecznością ich dostosowania do dyrektywy Rady nr 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych (Dz.Urz. L 216 z 20 sierpnia 1994 r., str. 12 ze zm.). Nowy system (będzie obowiązywał od 1 czerwca 2015 r.; niektóre rozwiązania od 1 czerwca 2017 r.) wprowadza m.in. częściowo zmienioną klasyfikację substancji ze względu na zagrożenie oraz nowe kody zwrotów wskazujących jego rodzaj (zwroty „H” zastępują zwroty „R” wskazujące na szczególne zagrożenia związane ze stosowaniem substancji i mieszanin).

W przypadku prac w narażeniu na szkodliwe działanie pyłów wprowadzono odesłanie do przepisów wykonawczych w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Z kolei w przypadku zadań narażających na czynniki biologiczne zaniechano kazuistycznego wyliczenia takich zajęć.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane