statystyki

Jakie specjalne uprawnienia przysługują wielodzietnym rodzinom

autor: Michalina Topolewska27.03.2015, 19:00
Czy istnieją ogólnopolskie ulgi dla rodzin?

Czy istnieją ogólnopolskie ulgi dla rodzin?źródło: ShutterStock

Osoby wychowujące minimum troje dzieci mogą korzystać nie tylko z ogólnopolskiej karty dużej rodziny. Przysługują im też dodatkowe świadczenia i ulgi przyznawane przez gminy, w których mieszkają.

Czy dostanę dodatek do zasiłku rodzinnego?

Pani Lidia urodziła trzecie dziecko. Na dwoje starszych otrzymuje zasiłek i dodatki. Będzie też składać wniosek o świadczenie na najmłodszego potomka. Czy będzie jej przysługiwał dodatek dla wielodzietnych rodzin?

TAK

Wśród siedmiu dodatków do zasiłku rodzinnego jest świadczenie z tytułu wychowania dziecka w wielodzietnej rodzinie. Otrzymać go może matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Tym ostatnim jest osoba, która sprawuje faktyczną opiekę nad małoletnim i wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Warunkiem przyznania dodatku jest spełnianie definicji rodziny wielodzietnej. Zgodnie z przepisami jest nią rodzina, która wychowuje troje i więcej dzieci uprawnionych do zasiłku. To oznacza, że nie wystarczy samo posiadanie trójki lub większej liczby potomków. Po pierwsze, aby rodzic mógł otrzymywać zasiłek, dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie może przekraczać 574 zł miesięcznie lub 664 zł, jeżeli wychowuje się w niej niepełnosprawne dziecko. Po drugie, gdy w rodzinie jest troje dzieci, z których dwoje uczy się w szkole, a najstarsze jest studentem, to nie będzie przysługiwał dodatek, nawet jeśli rodzina spełnia kryterium dochodowe. Nie jest to możliwe, ponieważ co do zasady studiujące dzieci, poza określonymi wyjątkami nie są uprawnione do zasiłku. Trzeba też pamiętać, że dodatek z tytułu wielodzietności, który wynosi 80 zł miesięcznie, nie będzie przyznany na każdego potomka. Przepisy wskazują bowiem, że świadczenie jest przyznawane na trzecie i kolejne dziecko uprawnione do zasiłku. Rodzice wychowujący pięcioro dzieci będą więc mogli otrzymać maksymalnie trzy dodatki.

Podstawa prawna


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane