statystyki

Co zabezpieczone jest hipoteką, to się nie przedawnia

autor: Izabela Nowacka26.03.2015, 19:00

Miałem zadłużenie składkowe jeszcze z lat 90., kiedy prowadziłem działalność gospodarczą. Z tego powodu ZUS zajął mi niedawno rachunek bankowy, ale złożyłem odwołanie z zarzutem przedawnienia. Odwołanie uwzględniono. ZUS zauważył jednak, że w 2004 r., gdy zabezpieczono zobowiązanie hipoteką na mojej nieruchomości, przedawnienia jeszcze nie było. Chcę sprzedać tę nieruchomość, ale mam z tym problemy właśnie przez wpis hipoteczny. Jakie skutki ma dla mnie ten wpis? Czy powoduje, że nie ma przedawnienia? Czy jest możliwa sprzedaż nieruchomości bez wpisu?

Mimo że ZUS uznał przedawnienie składek przy egzekucji z rachunku bankowego, to istnienie hipoteki spowodowało, że może dochodzić zapłaty zaległości składkowych z nieruchomości, na której hipoteka została ustanowiona. Jest to niezależne od tego, czy nieruchomość zostanie sprzedana osobie trzeciej, czy też pozostanie u dotychczasowego właściciela.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane