statystyki

Zasiłki na dzieci: Dochód wyższy niż limit nie pozbawi całego zasiłku

autor: Michalina Topolewska25.03.2015, 07:46; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:16
Dziecko niepełnosprawne w szkole

160 tys. rodzin skorzysta na zasadzie złotówka za złotówkę w 2016 r.źródło: ShutterStock

Gminy będą obniżać wysokość świadczeń rodzinnych o kwotę, o którą rodzice przekroczyli próg uprawniający do pomocy finansowej.

Od przyszłego roku więcej rodziców będzie otrzymywać zasiłki na dzieci. Umożliwi im to przyjęta wczoraj przez rząd nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114). Tak jak do tej pory uzyskanie pomocy finansowej na dzieci będzie uzależnione od kryterium dochodowego, które wynosi obecnie 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek. Jednak niewielkie przekroczenie tych kwot nie będzie już automatycznie powodować utraty świadczeń – zastosowana bowiem będzie zasada złotówka za złotówkę.

Nowelizacja przewiduje, że w sytuacji przekroczenia kryterium gminy będą obliczać łączną kwotę zasiłków oraz przysługujących do nich dodatków na dzieci, a następnie pomniejszać, ją o tyle, o ile dochód rodziny będzie wyższy od ustawowego progu. Jednak gdy obliczone w ten sposób świadczenie będzie wynosiło mniej niż 20 zł, to nie zostanie ono wypłacone.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane