statystyki

Zasiłki na dzieci: Dochód wyższy niż limit nie pozbawi całego zasiłku

autor: Michalina Topolewska25.03.2015, 07:46; Aktualizacja: 25.03.2015, 08:16
Dziecko niepełnosprawne w szkole

160 tys. rodzin skorzysta na zasadzie złotówka za złotówkę w 2016 r.źródło: ShutterStock

Gminy będą obniżać wysokość świadczeń rodzinnych o kwotę, o którą rodzice przekroczyli próg uprawniający do pomocy finansowej.

Od przyszłego roku więcej rodziców będzie otrzymywać zasiłki na dzieci. Umożliwi im to przyjęta wczoraj przez rząd nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114). Tak jak do tej pory uzyskanie pomocy finansowej na dzieci będzie uzależnione od kryterium dochodowego, które wynosi obecnie 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł, gdy wychowuje się w niej niepełnosprawny potomek. Jednak niewielkie przekroczenie tych kwot nie będzie już automatycznie powodować utraty świadczeń – zastosowana bowiem będzie zasada złotówka za złotówkę.

Nowelizacja przewiduje, że w sytuacji przekroczenia kryterium gminy będą obliczać łączną kwotę zasiłków oraz przysługujących do nich dodatków na dzieci, a następnie pomniejszać, ją o tyle, o ile dochód rodziny będzie wyższy od ustawowego progu. Jednak gdy obliczone w ten sposób świadczenie będzie wynosiło mniej niż 20 zł, to nie zostanie ono wypłacone.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane