statystyki

Zasiłek o opiekę nad dzieckiem: Prowadzący firmę nie jest podwładnym

autor: Bożena Wiktorowska23.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:22
Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyńskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trybunał Konstytucyjny musi ocenić, czy prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek złożenia wniosku o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem na takich samych zasadach jak pracownik.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzeknie o zgodności z konstytucją par. 20 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444). Sprawą zajmie się na wniosek dwóch sądów rejowych w Warszawie i Gliwicach, które skierowały do TK pytania prawne w tej sprawie.

Wątpliwości powstały w czasie rozpatrywania odwołań od decyzji ZUS, w których organ rentowy odmówił wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres urlopu ojcowskiego ze względu na termin złożenia wniosku. Zaskarżony przepis mówi, że dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty tego świadczenia są skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka. Zainteresowany musi także złożyć oświadczenie, że wsparcie nie zostało już pobrane z innego tytułu. Co więcej, wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku musi być złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z niego. Przy czym obowiązkowo musi być w nim wskazana data, od której ubezpieczony zamierza korzystać z takiego wsparcia ZUS.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane