statystyki

Zasiłek o opiekę nad dzieckiem: Prowadzący firmę nie jest podwładnym

autor: Bożena Wiktorowska23.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:22
Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyńskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Trybunał Konstytucyjny musi ocenić, czy prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek złożenia wniosku o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem na takich samych zasadach jak pracownik.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzeknie o zgodności z konstytucją par. 20 pkt 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444). Sprawą zajmie się na wniosek dwóch sądów rejowych w Warszawie i Gliwicach, które skierowały do TK pytania prawne w tej sprawie.

Wątpliwości powstały w czasie rozpatrywania odwołań od decyzji ZUS, w których organ rentowy odmówił wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres urlopu ojcowskiego ze względu na termin złożenia wniosku. Zaskarżony przepis mówi, że dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty tego świadczenia są skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka. Zainteresowany musi także złożyć oświadczenie, że wsparcie nie zostało już pobrane z innego tytułu. Co więcej, wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku musi być złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z niego. Przy czym obowiązkowo musi być w nim wskazana data, od której ubezpieczony zamierza korzystać z takiego wsparcia ZUS.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane