statystyki

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję trójstronną

autor: Urszula Wróblewska23.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:30

Przedstawiciele centrali związkowych, organizacji pracodawców oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej parafowali w piątek projekt ustawy o dialogu społecznym. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on uchwalony przez parlament jeszcze w tej kadencji.

Prace nad zmianą przepisów dotyczących dialogu społecznego rozpoczęły się 1,5 roku temu. Na początku swoje propozycje oddzielnie przygotowały związki zawodowe i organizacje pracodawców, po czym w ubiegłym roku postanowiły one wypracować jeden wspólny dokument. W efekcie powstał projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którego zapisy od nowego roku były uzgadniane z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Uzgodniony projekt zakłada zastąpienie Komisji trójstronnej przez Radę Dialogu Społecznego, czyli nową instytucję, w której będą negocjowane i rozwiązywane drażliwe kwestie społeczno-gospodarcze. Zgodnie z nim rada będzie miała prawo do przedkładania własnych projektów aktów prawnych wraz z zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia, możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów. W jej kompetencjach ma być także możliwość składania wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektów rozporządzeń, a także przedstawianie ministrom zapytania w sprawach społeczno-gospodarczych. Rada ma być też całkowicie niezależna od rządu. Ma jej to umożliwić m.in. własny budżet, który będzie mogła przeznaczyć m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac.

Członkami rady zostaną osoby wskazane przez partnerów społecznych – związki zawodowe oraz organizacje pracodawców – oraz premiera. Przy czym nominacje będzie wręczał prezydent RP. Przewodnictwo w radzie ma być rotacyjne – na jej czele na przemian staną przedstawiciele każdej ze stron dialogu – związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane