statystyki

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję trójstronną

autor: Urszula Wróblewska23.03.2015, 07:28; Aktualizacja: 23.03.2015, 08:30

Przedstawiciele centrali związkowych, organizacji pracodawców oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej parafowali w piątek projekt ustawy o dialogu społecznym. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on uchwalony przez parlament jeszcze w tej kadencji.

Prace nad zmianą przepisów dotyczących dialogu społecznego rozpoczęły się 1,5 roku temu. Na początku swoje propozycje oddzielnie przygotowały związki zawodowe i organizacje pracodawców, po czym w ubiegłym roku postanowiły one wypracować jeden wspólny dokument. W efekcie powstał projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, którego zapisy od nowego roku były uzgadniane z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej.

Uzgodniony projekt zakłada zastąpienie Komisji trójstronnej przez Radę Dialogu Społecznego, czyli nową instytucję, w której będą negocjowane i rozwiązywane drażliwe kwestie społeczno-gospodarcze. Zgodnie z nim rada będzie miała prawo do przedkładania własnych projektów aktów prawnych wraz z zobowiązaniem rządu do ich rozpatrzenia, możliwość występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o interpretację przepisów. W jej kompetencjach ma być także możliwość składania wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego projektów rozporządzeń, a także przedstawianie ministrom zapytania w sprawach społeczno-gospodarczych. Rada ma być też całkowicie niezależna od rządu. Ma jej to umożliwić m.in. własny budżet, który będzie mogła przeznaczyć m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac.

Członkami rady zostaną osoby wskazane przez partnerów społecznych – związki zawodowe oraz organizacje pracodawców – oraz premiera. Przy czym nominacje będzie wręczał prezydent RP. Przewodnictwo w radzie ma być rotacyjne – na jej czele na przemian staną przedstawiciele każdej ze stron dialogu – związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane