statystyki

Wolne, krótsza praca albo obniżony etat. Rodzicę mogą wybrać

20.03.2015, 08:51; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:08
Kobieta w ciąży w pracy

W okresie korzystania z uprawnień rodzicielskich pracownikom przysługuje ochrona przed zwolnieniem.źródło: ShutterStock

To matka i ojciec dziecka decydują obecnie, jak długo – w ramach maksymalnego wymiaru – chcą skorzystać z płatnej opieki nad dzieckiem i które z nich korzysta z poszczególnych uprawnień. Trzeba jedynie wiedzieć, jakie przywileje im przysługują i jak się nimi podzielić.

Mamy dobry czas dla pracujących rodziców. Od kilku lat polityka prorodzinna stała się jednym z priorytetów dla rządzących. Zaowocowało to całą serią istotnych zmian, zwłaszcza w prawie pracy, które ułatwiają decyzję o posiadaniu dziecka. Ich najistotniejszymi elementami było wprowadzenie urlopu ojcowskiego, dodatkowego macierzyńskiego, możliwości obniżenia etatu po zakończeniu opieki nad dzieckiem, a przede wszystkim – wprowadzenie w 2013 r. półrocznych, płatnych urlopów rodzicielskich. Rozbudowany system wsparcia spowodował jednak, że nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z przywilejów wynikających z przepisów i nie potrafią ich wykorzystać w najlepszy dla siebie sposób. Nasza publikacja ma im to ułatwić. Każdy opiekun powinien wiedzieć o podstawowych zasadach, na których opiera się cały obecny system wspierania rodzin. Zaliczają się do nich:

Roczna płatna opieka

Po wprowadzeniu urlopu rodzicielskiego łączny wymiar wszystkich płatnych urlopów z tytułu narodzenia dziecka (po kolei macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski) wynosi 52 tygodnie. Przez pierwsze pół roku pracownik pobiera 100 proc.zasiłku macierzyńskiego, a przez kolejne – 60 proc. Ma też prawo zdecydować, że przez cały okres 52 tygodni pobiera 80 proc. zasiłku.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jaro(2015-03-20 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    IDZIEMY W DOBRYM KIERUNKU BYLE TAK DALEJ, ALE NIE UKRYWAM TO KROPLA W MORZU POTRZEB MŁODYCH RODZICÓW CO Z OPIEKĄ SOCJANĄ RZADZIE ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane