statystyki

Kolejki do zabiegów rehabilitacyjnych mogą się wydłużyć

autor: Beata Lisowska20.03.2015, 07:27; Aktualizacja: 20.03.2015, 08:34

Sejmowi legislatorzy ostrzegają, że przy okazji uregulowania zawodu fizjoterapeuty może zostać ograniczony dostęp pacjentów do rehabilitacji.

Obecnie działalność gospodarczą w zakresie fizjoterapii może założyć każdy, a usługi można świadczyć już po ukończeniu stosunkowo krótkich kursów dokształcających. Zmienić to chce Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, które przygotowało projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. W lipcu ubiegłego roku złożyli go w Sejmie posłowie PSL. Wczoraj odbyło się jego pierwsze czytanie w sejmowej komisji zdrowia.

Regulacja przewiduje powołanie samorządu zawodowego fizjoterapeutów. Zgodnie z nią nowe osoby, które będą chciały wejść do zawodu, będą musiały po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich na kierunku fizjoterapia zdać obowiązkowy egzamin państwowy.

Projekt przewiduje ponadto zróżnicowanie dostępu do zawodu w zależności od posiadanego wykształcenia. Pełen zakres usług będą mogły świadczyć tylko osoby, które ukończyły studia magisterskie i dodatkowo mają specjalizację z zakresu fizjoterapii lub rehabilitacji ruchowej. Pozostali fizjoterapeuci (licencjaci i technicy) będą mieli prawo wykonywać zabiegi wyłącznie na zlecenie lekarza lub specjalisty, a magistrowie bez specjalizacji dodatkowo samodzielnie badać pacjenta i planować przebieg jego leczenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane