statystyki

Kalendarz dla rodziców. Co trzeba wiedzieć o urlopach i jak z nich korzystać

20.03.2015, 17:00
praca, rodzina, kobieta

Zadeklarowanie skorzystania z wszystkich urlopów przez matkę nie oznacza, że to ona musi wykorzystać cały ich wymiar.źródło: ShutterStock

To matka i ojciec dziecka decydują obecnie, jak długo – w ramach maksymalnego wymiaru – chcą skorzystać z płatnej opieki nad dzieckiem i które z nich korzysta z poszczególnych uprawnień. Trzeba jedynie wiedzieć, jakie przywileje im przysługują i jak się nimi podzielić.

Od tego momentu matka dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może bowiem przypadać przed przewidywaną datą porodu.

W takim przypadku po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany wcześniej (dla przykładu jeśli przed urodzeniem dziecka matka skorzysta z 6 tygodni urlopu, po porodzie pozostanie jej 14 tygodni macierzyńskiego; po urodzeniu jednego dziecka ma bowiem prawo do 20 tygodni takiego urlopu).

Od tej daty rozpoczyna się korzystanie z urlopu macierzyńskiego (o ile matka dziecka nie rozpoczęła jego wykorzystywania jeszcze przed porodem).

Wymiar urlopu wynosi:

Do tego dnia pracownica może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego (w pełnym wymiarze), a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego (również w pełnym wymiarze)

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustalana dla osoby korzystającej z danego urlopu i liczona na podstawie jej wynagrodzenia za pracę (ważne z punktu widzenia możliwości wymieniania się urlopami przez matkę i ojca dziecka, patrz dalej).

UWAGA!

Zadeklarowanie skorzystania z wszystkich urlopów przez matkę nie oznacza, że to ona musi wykorzystać cały ich wymiar. W każdej chwili może zrezygnować z części albo całego dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego na rzecz ojca dziecka. Konieczne będzie złożenie wniosków w tej sprawie: przez matkę w sprawie rezygnacji z urlopu i powrotu do pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy oraz przez ojca o skorzystaniu z części lub całego dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego – nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z danego urlopu.

Również ojciec może następnie zrzec się części urlopów na korzyść matki dziecka (rodzice mogą się nimi wymieniać w granicach dopuszczalnego podziału danych urlopów – patrz dalej). Możliwy jest także przypadek, że któryś z rodziców rezygnuje z części dodatkowego macierzyńskiego lub ojcowskiego, a drugi nie przejmuje pozostałej części w zamian. Wówczas kończy się po prostu korzystanie z płatnych urlopów nad dzieckiem (niewykorzystana ich część przepada).

Po wykorzystaniu takiego wymiaru macierzyńskiego przez matkę ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego w okresie, w którym matka wymaga opieki szpitalnej (ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem)

W takim przypadku macierzyński pracownicy przerywa się na czas, w którym wykorzystuje go ojciec.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane