statystyki

Kalendarz dla rodziców. Co trzeba wiedzieć o urlopach i jak z nich korzystać

20.03.2015, 17:00
praca, rodzina, kobieta

Zadeklarowanie skorzystania z wszystkich urlopów przez matkę nie oznacza, że to ona musi wykorzystać cały ich wymiar.źródło: ShutterStock

To matka i ojciec dziecka decydują obecnie, jak długo – w ramach maksymalnego wymiaru – chcą skorzystać z płatnej opieki nad dzieckiem i które z nich korzysta z poszczególnych uprawnień. Trzeba jedynie wiedzieć, jakie przywileje im przysługują i jak się nimi podzielić.

Od tego momentu matka dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może bowiem przypadać przed przewidywaną datą porodu.

W takim przypadku po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany wcześniej (dla przykładu jeśli przed urodzeniem dziecka matka skorzysta z 6 tygodni urlopu, po porodzie pozostanie jej 14 tygodni macierzyńskiego; po urodzeniu jednego dziecka ma bowiem prawo do 20 tygodni takiego urlopu).

Od tej daty rozpoczyna się korzystanie z urlopu macierzyńskiego (o ile matka dziecka nie rozpoczęła jego wykorzystywania jeszcze przed porodem).

Wymiar urlopu wynosi:

Do tego dnia pracownica może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego (w pełnym wymiarze), a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego (również w pełnym wymiarze)

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustalana dla osoby korzystającej z danego urlopu i liczona na podstawie jej wynagrodzenia za pracę (ważne z punktu widzenia możliwości wymieniania się urlopami przez matkę i ojca dziecka, patrz dalej).

UWAGA!

Zadeklarowanie skorzystania z wszystkich urlopów przez matkę nie oznacza, że to ona musi wykorzystać cały ich wymiar. W każdej chwili może zrezygnować z części albo całego dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego na rzecz ojca dziecka. Konieczne będzie złożenie wniosków w tej sprawie: przez matkę w sprawie rezygnacji z urlopu i powrotu do pracy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy oraz przez ojca o skorzystaniu z części lub całego dodatkowego macierzyńskiego lub rodzicielskiego – nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z danego urlopu.

Również ojciec może następnie zrzec się części urlopów na korzyść matki dziecka (rodzice mogą się nimi wymieniać w granicach dopuszczalnego podziału danych urlopów – patrz dalej). Możliwy jest także przypadek, że któryś z rodziców rezygnuje z części dodatkowego macierzyńskiego lub ojcowskiego, a drugi nie przejmuje pozostałej części w zamian. Wówczas kończy się po prostu korzystanie z płatnych urlopów nad dzieckiem (niewykorzystana ich część przepada).

Po wykorzystaniu takiego wymiaru macierzyńskiego przez matkę ojcu przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego w okresie, w którym matka wymaga opieki szpitalnej (ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem)

W takim przypadku macierzyński pracownicy przerywa się na czas, w którym wykorzystuje go ojciec.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane