- Teraz dla pracodawców konieczność ustalania kwoty zwrotu kosztów będzie stanowiła wyzwanie wymagające wyliczeń, ustaleń w oparciu o zużycie i ceny energii elektrycznej czy koszty internetu. Pojawia się wiele pytań, czy np. trzeba będzie stosować kilka stawek ryczałtu ze względu na różnice w intensywności pracy zdalnej w poszczególnych miesiącach - mówi w rozmowie z DGP Robert Lisicki dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady kontroli trzeźwości przewidują uzgodnienie przebiegu tych badań z pracownikami i organizacjami związkowymi. Czy nie obawiają się państwo, że załoga może blokować wdrożenie tych zmian?
Przewidziana w noweli kodeksu pracy regulacja weryfikowania obecności w organizmach pracowników alkoholu czy innych środków o podobnym działaniu to dla przedsiębiorców kwestia bezpieczeństwa pracy, zarówno osób zatrudnionych, których będą dotyczyły te badania, jak i ich współpracowników czy osób postronnych, które mogą ucierpieć wskutek niebezpiecznego zachowania nietrzeźwego pracownika. Mamy nadzieję, że po zmianie przepisów ze strony pracowników i związków zawodowych będą zrozumienie i zgoda na stosowanie nowych narzędzi. W trakcie prac nad projektem po stronie pracodawców powstały obawy co do możliwości zawarcia porozumień z pracownikami w tej sprawie. Zmiana regulaminu pracy w przypadku, gdy w danej firmie funkcjonuje kilka związków zawodowych i przedstawią one wspólne negatywne stanowisko, może okazać się niemożliwa. W konsekwencji pracodawcy, którym nie uda się wdrożyć tych przepisów, nie będą mogli korzystać z nowych możliwości pomimo wykonywania przez pracowników zadań np. w transporcie czy budownictwie. Dlatego proponowaliśmy, aby decyzja w tej kwestii należała wyłącznie do pracodawcy. Inaczej pracodawcy pozostanie działanie na dotychczasowych zasadach. Nie dopuści pracownika do pracy, jeżeli zajdzie uzasadnione podejrzenie, że stawił się on w stanie po użyciu alkoholu lub spożywał alkohol w czasie pracy. Będzie można wezwać policję w celu weryfikacji tego podejrzenia.
Związkowcy zabiegali - bezskutecznie - o minimalny ryczałtowy zwrot kosztów pracy zdalnej i zmniejszenie liczby dni okazjonalnej pracy zdalnej, gdy ryczałtu nie trzeba wypłacać. Jak przyjęte ostatecznie rozwiązania w tej kwestii oceniają pracodawcy?
Robert Lisicki dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan / Materiały prasowe
Nie tylko związki zawodowe postulowały o uproszczenie liczenia zwrotu dodatkowych kosztów należnego pracownikowi zatrudnionemu zdalnie. Także nasza organizacja postulowała wprowadzenie np. widełek, w których powinna mieścić się kwota zwrotu dodatkowych kosztów pracy zdalnej. Takie rozwiązanie nie znalazło się ostatecznie w przepisach, m.in. ze względu na wysokość zgłaszanych przez część związków zawodowych postulatów, które wykraczały poza możliwy do przyjęcia przez pracodawców kompromis. Teraz dla pracodawców konieczność ustalania kwoty zwrotu kosztów będzie stanowiła wyzwanie wymagające wyliczeń, ustaleń w oparciu o zużycie i ceny energii elektrycznej czy koszty internetu. Pojawia się wiele pytań, czy np. trzeba będzie stosować kilka stawek ryczałtu ze względu na różnice w intensywności pracy zdalnej w poszczególnych miesiącach. Pracodawcy muszą być też bardzo ostrożni w wyliczaniu kwoty rekompensat. W myśl noweli musi ona odzwierciedlać prawdopodobne koszty pracowników. Zryczałtowany zwrot dodatkowych kosztów pracy zdalnej nie będzie zaś stanowić przychodu i będzie zwolniony z podatku i składek na ubezpieczenia społeczne. Ta kwota będzie więc przedmiotem zainteresowania ZUS i urzędów skarbowych, które w przyszłości mogą domagać się dopłaty danin, jeśli stwierdzą, że ryczałt był za wysoki w stosunku do ponoszonych kosztów.
Zdalnie będą mogły być wykonywane wszystkie prace poza niebezpiecznymi - co to oznacza w praktyce?
Trudno nam w tej chwili oceniać potencjał kierowania pracowników do innych rodzajów prac niż administracyjno-biurowe. Żaden z członków naszej organizacji nie przewiduje innej pracy zdalnej niż przy komputerze, choć przepisy nie wykluczają takiej możliwości.
Rozmawiał Mateusz Rzemek