Zasiłek chorobowy zależy od obecnych zarobków ubezpieczonego

autor: Bożena Wiktorowska19.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:38

Zasiłek chorobowy jest rekompensatą za utracone dochody w okresie czasowej niezdolności do pracy, a nie za zapłacone składki chorobowe – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Ponad 50 tys. zł zasiłku chorobowego domagała się od ZUS niezdolna do pracy pracownica banku, która przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Spór rozpoczął się w 2012 r. Ubiegająca się o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy do 14 lutego 2012 r. była zatrudniona w prywatnym banku. Jej wynagrodzenie składało się z części zasadniczej oraz prowizji. 15 lutego 2012 r. zainteresowana podpisała umowę o pracę z innym bankiem, ale po tygodniu pracy zachorowała. Na zwolnieniu lekarskim – mającym związek z ciążą – przebywała do 18 października 2012 r.

Problemy zaczęły się przy wyliczeniu kwoty zasiłku chorobowego. ZUS ustalił wysokość świadczenia na podstawie wysokości zarobków u obecnego pracodawcy. Uznał, że w tym przypadku należy zastosować art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159). Zgodnie z nim podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane