statystyki

Zasiłek chorobowy zależy od obecnych zarobków ubezpieczonego

autor: Bożena Wiktorowska19.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:38

Zasiłek chorobowy jest rekompensatą za utracone dochody w okresie czasowej niezdolności do pracy, a nie za zapłacone składki chorobowe – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Ponad 50 tys. zł zasiłku chorobowego domagała się od ZUS niezdolna do pracy pracownica banku, która przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Spór rozpoczął się w 2012 r. Ubiegająca się o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy do 14 lutego 2012 r. była zatrudniona w prywatnym banku. Jej wynagrodzenie składało się z części zasadniczej oraz prowizji. 15 lutego 2012 r. zainteresowana podpisała umowę o pracę z innym bankiem, ale po tygodniu pracy zachorowała. Na zwolnieniu lekarskim – mającym związek z ciążą – przebywała do 18 października 2012 r.

Problemy zaczęły się przy wyliczeniu kwoty zasiłku chorobowego. ZUS ustalił wysokość świadczenia na podstawie wysokości zarobków u obecnego pracodawcy. Uznał, że w tym przypadku należy zastosować art. 36 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159). Zgodnie z nim podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane