statystyki

Wielodzietne rodziny z większą pomocą

autor: Michalina Topolewska19.03.2015, 07:27; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:11

Jeżeli rodzic zajmuje się w trakcie urlopu wychowawczego dwojgiem lub większą liczbą dzieci, które nie mają ukończonych 5 lat, będzie otrzymywał zwiększony dodatek do zasiłku rodzinnego.

Wyższą pomoc finansową w takich przypadkach przewiduje przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114). Wczoraj zajmowała się nim sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Celem projektu jest zmiana art. 10 ust. 2, który reguluje zasady przyznawania dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem na urlopie wychowawczym, tak aby dostosować go do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I OPS 15/13). NSA uznał w niej, że jeżeli rodzic sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym w trakcie jednego porodu, to skoro na każde z nich przysługuje mu zasiłek, to ta sama zasada dotyczy też wynoszącego 400 zł dodatku do niego (brak jest jednoznacznego zapisu, że ma prawo tylko do jednego świadczenia).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane