statystyki

Imprez finansowanych z ZFŚS nie trzeba różnicować

autor: Paweł Ziółkowski19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:23

Dzięki wyrokowi TK składki od tych świadczeń można odzyskać nawet za 10 ostatnich lat. A dopiero od 2017 roku z korektami cofniemy się jedynie o 5 lat.

Finansowanie i rozliczanie imprez organizowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych budzi wiele wątpliwości. Zacznijmy więc od tego, czy z ZFŚS w ogóle można finansować imprezy.

Dopuszczalność finansowania

Ustawodawca ściśle określił, na co mogą iść środki ZFŚS. Jednym z celów jest finansowanie działalności socjalnej, przez którą rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Od strony językowej pojęcie imprezy ma wiele znaczeń. Może to być „koncert, zawody sportowe itp. organizowane w celach rozrywkowych”. Według innego znaczenia jest to „zabawa, spotkanie towarzyskie”, a według jeszcze innego „przedsięwzięcie, zamysł” (wszystkie definicje zaczerpnięte ze „Słownika języka polskiego” PWN). Wielość możliwości powoduje, że nie można ustalić generalnej zasady mówiącej, czy imprezy mogą być finansowane ze środków ZFŚS, czy też nie.

Możliwość finansowania pojawia się, gdy wprowadzimy zawężenie. Jak to już zostało powiedziane, działalność socjalna obejmuje m.in. finansowanie wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej. Oznacza to, że jeżeli impreza będzie mieściła się w tym zakresie, to powstanie możliwość pokrycia kosztów ze środków ZFŚS.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane