statystyki

Bez zadośćuczynienia za błąd ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:21

ZUS odmówił mi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, uznając, że niezdolność do pracy powstała później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania zatrudnienia. Na skutek mojego odwołania sąd zmienił decyzję na moją korzyść, ale proces trwał ponad dwa lata. Czy mogę się domagać od ZUS zadośćuczynienia pieniężnego za błędną decyzję?

Nie. Kwestie zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w związku z naruszeniem dobra osobistego regulują przepisy kodeksu cywilnego. Artykuł 448 k.c. dopuszcza możliwość naprawienia szkody niematerialnej tylko w przypadkach, gdy źródłem tejże szkody jest działanie organu władzy publicznej niezgodne z prawem. Skutecznie dochodzić tego roszczenia można wówczas, gdy doszło do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych osoby uprawnionej (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 20 maja 2013 r., sygn. akt I ACa 1383/12). Jeśli chodzi o decyzję ZUS odmawiającą prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, organ wydaje ją w oparciu o orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej, którymi jest związany, a więc działa wyłącznie w granicach obowiązującego prawa. Nawet jeśli w postępowaniu sądowym decyzja zostanie zmieniona na korzyść ubezpieczonego, to nie może on zarzucić ZUS bezprawności działania.

Błędne zastosowanie prawa materialnego przez organ władzy publicznej w toku przewidzianego przez prawo postępowania nie jest równoznaczne z naruszeniem dóbr osobistych strony tego postępowania. Prowadzenie jakiegokolwiek postępowania publicznoprawnego nie może zostać zakwalifikowane jako działanie bezprawne tylko z uwagi na to, że organ prowadzący postępowanie niewłaściwie zinterpretował prawo materialne, wydał błędną decyzję lub powstrzymał się od jej wydania, uznając, że nie ma ku temu podstaw.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Bastek(2017-11-28 06:59) Zgłoś naruszenie 10

    Autor pisze głupoty za błąd lekarzy orzeczników ZUS odpowiada Zus jeżeli zostało to potwierdzone np. wyrokiem sądu. Lekarze orzecznicy są pracownikami Zus w związku z tym każdy zakład odpowiada za swoich pracowników a ci niewątpliwie wprowadzili w błąd organ administracji publicznej poprzez choćby podważenie lekarzy prowadzących

    Odpowiedz
  • Bastek(2017-11-28 07:00) Zgłoś naruszenie 00

    Zobacz wyroki sądowe np. wyrok sądu w gdańsku

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane