statystyki

Szkolenie wyjazdowe nie wyłącza ani ochrony z ubezpieczenia wypadkowego, ani świadczeń

autor: Ryszard Sadlik19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:25

Ubezpieczony, który ucierpiał wskutek wypadku przy pracy może otrzymać zasiłek i jednorazowe odszkodowanie. Warunkiem jest związek z podróżą służbową.

Pracownicy odbywający wyjazdowe szkolenia także ulegają różnego rodzaju wypadkom zrównanym z wypadkami przy pracy. Zakres ich ochrony ubezpieczeniowej jest dość szeroki. Jeżeli wypadek pracownika miał miejsce w czasie wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego odbywanego w ramach podróży służbowej, to wówczas zastosowanie będą miały przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). Według art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy wypadkowej na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń w niej określonych traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej w innych okolicznościach, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Zatem w razie wypadku powstałego w czasie wyjazdowego szkolenia pracownikowi przysługuje przede wszystkim prawo do jednorazowego odszkodowania oraz prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Jednorazowe odszkodowanie otrzyma on tylko wówczas, gdy wskutek wypadku doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Podróżą służbową jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika, w terminie i miejscu określonym w poleceniu wyjazdu służbowego. Jest więc ona dopełnieniem obowiązku świadczenia pracy. Ma przy tym charakter incydentalny w całokształcie obowiązków pracownika. W praktyce o tym, czy pracownik odbywa wyjazdowe szkolenie w ramach podróży służbowej, decyduje to, czy otrzymał on od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego. Polecenie nie musi mieć formy pisemnej, gdyż może być to także ustna dyspozycja pracodawcy lub przełożonego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane