statystyki

Dłużnik ochroni majątek przed ZUS

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska19.03.2015, 17:30
dług, pieniądze, portfel

Przedsiębiorca nie płaci składek kilka miesięcy, aż w końcu otrzymuje decyzję określającą zaległości.źródło: ShutterStock

Wszczęcie egzekucji nie oznacza, że zobowiązany nie ma już pola manewru. Może zaskarżać wszelkie niekorzystne dla siebie działania, ale musi to zrobić właściwie.

Firma ma kłopoty, zleceń coraz mniej. Przedsiębiorca nie płaci składek już kilka miesięcy, aż w końcu otrzymuje decyzję określającą zaległości. Jeśli ich nie zapłaci, musi liczyć się z wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Kiedy jednak już to tego dochodzi, dłużnicy rzadko korzystają z przysługujących im praw. Nie wiedzą, że mogą zaskarżać czynności podejmowane w trakcie postępowania. A nawet gdy to robią, często wybierają niewłaściwe środki prawne. Przede wszystkim muszą wiedzieć, że nie cały majątek może zostać zajęty, choć w tym przypadku myli się czasami sam organ egzekucyjny.

Wyłączenie z mocy prawa...

Kwestie te reguluje ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: ustawa egzekucyjna). Zawiera ona rozbudowane wyliczenie składników majątku dłużnika zwolnionych ustawowo spod egzekucji oraz listę wyjątków. Na tej podstawie organ egzekucyjny nie może dokonać zajęcia np. potrzebnego zobowiązanemu ubrania niezbędnego do pełnienia służby lub wykonywania zawodu. Określone w ustawie składniki majątku wyłączone są spod egzekucji administracyjnej z mocy samego prawa, a zatem organ nie wydaje w związku z tym żadnych rozstrzygnięć.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane