statystyki

Można wybrać tytuł do ubezpieczeń

autor: Marcin Nagórek19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:20

Prowadzę od wielu lat jednoosobową działalność gospodarczą w postaci doradztwa ubezpieczeniowego. Niebawem zamierzam dodatkowo zostać wspólnikiem spółki jawnej. Jak wygląda obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Czy będą one pobierane z obu tytułów mojej aktywności zawodowej i czy składki z tytułu bycia wspólnikiem opłaci sama spółka?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Do tej kategorii należą też wspólnicy spółki jawnej. Jak wynika z art. 9 ust. 3 ustawy systemowej osoba prowadząca kilka rodzajów działalności jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju.

Natomiast z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna) wynika, że jeżeli ubezpieczony prowadzi działalność pozarolniczą i uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzajów działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich. Z ustępu 5 tego przepisu wynika, że rodzajami działalności są działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej i inna pozarolnicza działalność gospodarcza, prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Wynika z tego, że kwestia rozliczania ubezpieczenia zdrowotnego wygląda inaczej niż przy składkach na ubezpieczenie społeczne, ponieważ ubezpieczony, który prowadzi pozarolniczą działalność i uzyskuje przychody z więcej niż z jednego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdego z nich.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane