statystyki

Można wybrać tytuł do ubezpieczeń

autor: Marcin Nagórek19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:20

Prowadzę od wielu lat jednoosobową działalność gospodarczą w postaci doradztwa ubezpieczeniowego. Niebawem zamierzam dodatkowo zostać wspólnikiem spółki jawnej. Jak wygląda obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Czy będą one pobierane z obu tytułów mojej aktywności zawodowej i czy składki z tytułu bycia wspólnikiem opłaci sama spółka?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Do tej kategorii należą też wspólnicy spółki jawnej. Jak wynika z art. 9 ust. 3 ustawy systemowej osoba prowadząca kilka rodzajów działalności jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju.

Natomiast z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna) wynika, że jeżeli ubezpieczony prowadzi działalność pozarolniczą i uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzajów działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich. Z ustępu 5 tego przepisu wynika, że rodzajami działalności są działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej i inna pozarolnicza działalność gospodarcza, prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Wynika z tego, że kwestia rozliczania ubezpieczenia zdrowotnego wygląda inaczej niż przy składkach na ubezpieczenie społeczne, ponieważ ubezpieczony, który prowadzi pozarolniczą działalność i uzyskuje przychody z więcej niż z jednego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdego z nich.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane