statystyki

Odszkodowanie za zakaz konkurencji nie zawsze oskładkowane

autor: Andrzej Radzisław19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:25

Przepisy nie różnicują sytuacji menedżera w zależności od tego, czy jest pracownikiem, czy zleceniobiorcą, ale ZUS ma inne zdanie. Nawet mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Członkowie zarządu mają przez 6 miesięcy prawo do odszkodowania w związku z zakazem konkurencji. W marcu decyzją rady nadzorczej zostali odwołani i będzie im wypłacane to świadczenie. Czy od tego przychodu powinny być naliczane składki? Dwóch członków zarządu było pracownikami, a jeden był zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego?

Osoby wybrane na podstawie uchwały odpowiedniego organu danego podmiotu i wyłącznie na tej podstawie pełniące swoje obowiązki nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, gdyż taki tytuł do ubezpieczeń nie został wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z tych samych powodów nie jest za nich również opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż taki tytuł nie jest zawarty w art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Inaczej jest, gdy z osobą, która została wybrana do zarządu, zawierana jest następnie umowa na pełnienie tych obowiązków. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa kontraktu menedżerskiego.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane