statystyki

Odszkodowanie za zakaz konkurencji nie zawsze oskładkowane

autor: Andrzej Radzisław19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:25

Przepisy nie różnicują sytuacji menedżera w zależności od tego, czy jest pracownikiem, czy zleceniobiorcą, ale ZUS ma inne zdanie. Nawet mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Członkowie zarządu mają przez 6 miesięcy prawo do odszkodowania w związku z zakazem konkurencji. W marcu decyzją rady nadzorczej zostali odwołani i będzie im wypłacane to świadczenie. Czy od tego przychodu powinny być naliczane składki? Dwóch członków zarządu było pracownikami, a jeden był zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego?

Osoby wybrane na podstawie uchwały odpowiedniego organu danego podmiotu i wyłącznie na tej podstawie pełniące swoje obowiązki nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, gdyż taki tytuł do ubezpieczeń nie został wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z tych samych powodów nie jest za nich również opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż taki tytuł nie jest zawarty w art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Inaczej jest, gdy z osobą, która została wybrana do zarządu, zawierana jest następnie umowa na pełnienie tych obowiązków. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa kontraktu menedżerskiego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane