statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 19 marca 2015

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska, Katarzyna Ukos19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:19

● Od jakiej kwoty składki na ubezpieczenie są dobrowolne

● Jak się odwołać, jeśli ZUS nie rozpatrzył sprzeciwu

● Kiedy opieka nad członkami rodziny uprawnia do zasiłku

● Jakie mogą być skutki niedostarczenia zaświadczenia dla chorego

● Od jakiego momentu przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy

● Nie mam żadnego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Zgłosiłem się więc do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych od 7 marca 2015 r. Od jakiej kwoty będę musiał odprowadzać składkę? Czy można opłacać składki od minimalnego wynagrodzenia? Czy mogę też opłacać składkę wypadkową i chorobową?

Katarzyna Ukos

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi zgodnie z art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2013 r. przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. W takim przypadku nie ma możliwości podlegania także ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Podstawą wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Tak więc jako podstawę składek można wskazać minimalne wynagrodzenie, ale można też zadeklarować kwotę wyższą. Trzeba jednak pamiętać, aby w danym roku kalendarzowym nie była ona większa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Ponieważ zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpiło nie od pełnego miesiąca, to w przypadku zadeklarowania kwoty najniższej (w wysokości minimalnego wynagrodzenia) zmniejsza się ją proporcjonalnie, dzieląc przez liczbę dni tego miesiąca (w marcu 31) i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (czyli 25). Uzyskana w wyniku podzielenia liczba nie podlega zaokrągleniu i powinna zostać przemnożona w takiej postaci, w jakiej została wyliczona. Dopiero po pomnożeniu należy dokonać zaokrąglenia ustalonej podstawy wymiaru składek do pełnych groszy, przyjmując, że dokonuje się zaokrąglenia z uwzględnieniem trzeciego miejsca po przecinku. Obliczoną w taki sposób podstawę wymiaru składek trzeba zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 gr., albo w dół, jeżeli końcówka jest niższa od 0,50 gr.

W omawianym przypadku podstawa wymiaru składek za marzec wyniesie: 1750 zł : 31 (liczba dni miesiąca) x 25 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom) = 1411,29 zł. Składki na ubezpieczenia wynoszą: emerytalna: 19,52 proc. x 1411,29 zł = 275,48 zł; rentowa: 8 proc. x 1411,29 zł = 112,90 zł.

Podstawa prawna


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane