statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 19 marca 2015

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska, Katarzyna Ukos19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:19

● Od jakiej kwoty składki na ubezpieczenie są dobrowolne

● Jak się odwołać, jeśli ZUS nie rozpatrzył sprzeciwu

● Kiedy opieka nad członkami rodziny uprawnia do zasiłku

● Jakie mogą być skutki niedostarczenia zaświadczenia dla chorego

● Od jakiego momentu przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy

● Nie mam żadnego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Zgłosiłem się więc do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych od 7 marca 2015 r. Od jakiej kwoty będę musiał odprowadzać składkę? Czy można opłacać składki od minimalnego wynagrodzenia? Czy mogę też opłacać składkę wypadkową i chorobową?

Katarzyna Ukos

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi zgodnie z art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2013 r. przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. W takim przypadku nie ma możliwości podlegania także ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Podstawą wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Tak więc jako podstawę składek można wskazać minimalne wynagrodzenie, ale można też zadeklarować kwotę wyższą. Trzeba jednak pamiętać, aby w danym roku kalendarzowym nie była ona większa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Ponieważ zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpiło nie od pełnego miesiąca, to w przypadku zadeklarowania kwoty najniższej (w wysokości minimalnego wynagrodzenia) zmniejsza się ją proporcjonalnie, dzieląc przez liczbę dni tego miesiąca (w marcu 31) i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (czyli 25). Uzyskana w wyniku podzielenia liczba nie podlega zaokrągleniu i powinna zostać przemnożona w takiej postaci, w jakiej została wyliczona. Dopiero po pomnożeniu należy dokonać zaokrąglenia ustalonej podstawy wymiaru składek do pełnych groszy, przyjmując, że dokonuje się zaokrąglenia z uwzględnieniem trzeciego miejsca po przecinku. Obliczoną w taki sposób podstawę wymiaru składek trzeba zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 gr., albo w dół, jeżeli końcówka jest niższa od 0,50 gr.

W omawianym przypadku podstawa wymiaru składek za marzec wyniesie: 1750 zł : 31 (liczba dni miesiąca) x 25 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom) = 1411,29 zł. Składki na ubezpieczenia wynoszą: emerytalna: 19,52 proc. x 1411,29 zł = 275,48 zł; rentowa: 8 proc. x 1411,29 zł = 112,90 zł.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane