statystyki

Za zaległości do ZUS odpowiedzą wspólnicy

autor: Anna Borysewicz19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:13

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności wspólników spółek cywilnych, osobowych i kapitałowych za zaległości z tytułu składek na rzecz ZUS – pyta czytelnik.

EKSPERT RADZI

Z mocy art. 115 ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 i 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wspólnik spółki cywilnej oraz osobowej, a więc: jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości składkowe tego podmiotu.

Dotyczy to także odpowiedzialności byłego uczestnika takiej spółki za zaległości na rzecz ZUS z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem.

Jeżeli zatem wspólnik złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki (albo w przypadku spółki cywilnej – o wypowiedzeniu udziału), to jego odpowiedzialność za ewentualne zaległości na rzecz ZUS będzie ograniczona tylko do tych, których termin płatności przypadał najpóźniej w dniu, w którym upłynął termin wypowiedzenia. W sytuacji zaś, w której termin płatności składek nastąpi już po upływie okresu wypowiedzenia, odpowiedzialność byłego uczestnika spółki będzie wyłączona.

PRZYKŁAD


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane