statystyki

Za zaległości do ZUS odpowiedzą wspólnicy

autor: Anna Borysewicz19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:13

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności wspólników spółek cywilnych, osobowych i kapitałowych za zaległości z tytułu składek na rzecz ZUS – pyta czytelnik.

EKSPERT RADZI

Z mocy art. 115 ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 i 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) wspólnik spółki cywilnej oraz osobowej, a więc: jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości składkowe tego podmiotu.

Dotyczy to także odpowiedzialności byłego uczestnika takiej spółki za zaległości na rzecz ZUS z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem.

Jeżeli zatem wspólnik złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy spółki (albo w przypadku spółki cywilnej – o wypowiedzeniu udziału), to jego odpowiedzialność za ewentualne zaległości na rzecz ZUS będzie ograniczona tylko do tych, których termin płatności przypadał najpóźniej w dniu, w którym upłynął termin wypowiedzenia. W sytuacji zaś, w której termin płatności składek nastąpi już po upływie okresu wypowiedzenia, odpowiedzialność byłego uczestnika spółki będzie wyłączona.

PRZYKŁAD


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane