Przedsiębiorca zapłaci składki, nawet gdy nie ma kontrahentów

autor: Ryszard Sadlik19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:11

Do okresu prowadzenia działalności należy też wliczać czas, w którym podejmowane są czynności przygotowawcze do świadczenia usług. Nie trzeba mieć zawartych żadnych umów.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Podlegają one ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do dnia zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który prowadzenie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z osiąganiem dochodów, nie jest ona bowiem związana z ponoszeniem przez przedsiębiorcę ryzyka gospodarczego. Dlatego też zaistnienie strat z tej działalności nie ma znaczenia dla obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane