statystyki

Przedsiębiorca zapłaci składki, nawet gdy nie ma kontrahentów

autor: Ryszard Sadlik19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:11

Do okresu prowadzenia działalności należy też wliczać czas, w którym podejmowane są czynności przygotowawcze do świadczenia usług. Nie trzeba mieć zawartych żadnych umów.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Podlegają one ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do dnia zaprzestania, z wyłączeniem okresu, na który prowadzenie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z osiąganiem dochodów, nie jest ona bowiem związana z ponoszeniem przez przedsiębiorcę ryzyka gospodarczego. Dlatego też zaistnienie strat z tej działalności nie ma znaczenia dla obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane