Dieta szkoleniowa nie zawsze do podstawy wymiaru składek

autor: Aldona Salamon19.03.2015, 09:59; Aktualizacja: 19.03.2015, 10:10

Problem: Zatrudnieni w naszej spółce pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe mają z tego tytułu wypłacane diety oraz pokrywane inne koszty odbywanych podróży na szkolenia, jeżeli odbywają się one w innej miejscowości niż zakład pracy. Pracodawca stosuje przy tym zasady obowiązujące przy ustalaniu należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. W marcu tego roku jeden z pracowników działu podatkowego, wykonujący na co dzień swoje obowiązki w siedzibie spółki w Poznaniu, z inicjatywy pracodawcy uczestniczył w dwudniowym szkoleniu podatkowym, które odbyło się w Warszawie. Pracodawca pokrył koszty uczestnictwa, zakwaterowania oraz przejazdu na szkolenie, a ponadto wypłacił pracownikowi dietę w wysokości 60 zł (organizator szkolenia nie zapewniał wyżywienia, pracownik nie miał też zapewnionego śniadania w hotelu, w którym nocował). Czy od wartości wypłaconej diety powinniśmy naliczyć podatek i składki ZUS?

ROZWIĄZANIE

Kwestia opodatkowania i ozusowania wypłaconej diety z tytułu podróży odbytej na szkolenie zależy od tego, czy świadczenie to pracodawca przyznał pracownikowi na podstawie art. 103[3] kodeksu pracy. Jeżeli pracownik otrzymał je na zasadach określonych w tym przepisie, to nie należy od jego wartości naliczać ani składek, ani podatku.

Z inicjatywy lub za zgodą

Od lipca 2010 r. kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników są przedmiotem regulacji kodeksu pracy. Na jego podstawie podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 par. 1 k.p.). Regulacje te mają zastosowanie przede wszystkim do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach pracy obecnie wykonywanej przez pracownika, ale także w przypadku, gdy pracodawca planuje awansować pracownika albo zamierza zaproponować mu inne warunki pracy. Kiedy pracownik się szkoli, przysługują mu świadczenia obligatoryjne, do których należą:

●zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz

●płatny urlop szkoleniowy.

Oprócz nich pracodawca może przyznać świadczenia fakultatywne, w szczególności opłacić kształcenie, przejazd, podręczniki czy zakwaterowanie (art. 1033 k.p.). Możliwe jest zatem udzielenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych bez pokrywania kosztów kształcenia albo z ich opłacaniem w całości lub w części. Co istotne, katalog świadczeń fakultatywnych zawarty w kodeksie pracy ma charakter otwarty. Oznacza to, że pracodawca może sfinansować także inne niż wymienione w tych przepisach koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, w tym może np. pokryć koszty wyżywienia albo wypłacić umówioną kwotę tytułem pokrycia zwiększonych kosztów wyżywienia, w sytuacji gdy podnoszenie kwalifikacji wiąże się z podróżą pracownika do innej miejscowości. Z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pracodawca powinien zawrzeć pisemną umowę w której dokładnie określa rodzaj i zakres dodatkowych świadczeń, jakie przyznaje pracownikowi w związku z jego dokształcaniem się. Nie ma zatem przeszkód, aby w takiej umowie wskazano, że pracownikowi odbywającemu podróż na szkolenie przysługuje np. dieta w określonej wysokości przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w związku z podróżą na szkolenie. Zawarcie umowy nie jest jednak konieczne w przypadku, gdy pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 k.p.).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane