statystyki

Bezrobotny w szpitalu: Czy można zgłosić członka rodziny 7 dni wstecz?

autor: Renata Żaczek18.03.2015, 20:00
Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje temu, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje temu, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.źródło: ShutterStock

Kiedy moja żona trafiła w sobotę rano z udarem do szpitala, okazało się, że nie ma ubezpieczenia. Ja miałem je jako bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, więc w tym momencie postanowiłem do ubezpieczenia zgłosić również żonę. Dowiedziałem się bowiem, że członka rodziny mogę zgłosić siedem dni wstecz. W poniedziałek pojechałem do urzędu pracy, zgłosiłem żonę i dostałem zaświadczenie to potwierdzające. W szpitalu jednak kazano mi jechać ponownie do urzędu pracy po zaświadczenie, w którym byłoby potwierdzenie ubezpieczenia za sobotę i niedzielę, ale urząd odmówił jego wystawienia – opowiada pan Wiktor. – Czy można zgłosić członka rodziny 7 dni wstecz i czy placówka medyczna powinna uznać ubezpieczenie wystawione z poniedziałkową datą, ale obejmujące również wcześniejsze dni? I jak wygląda sytuacja w przypadku pobytu w szpitalu w celu ratowania życia – pyta pan Wiktor.

Prawo do bezpłatnego leczenia i refundowanych leków w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje temu, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Takiego zgłoszenie dokonuje płatnik składek, czyli ta osoba lub instytucja, która te składki odprowadza. Zatem osoby pracujące robią to za pośrednictwem swojego pracodawcy lub zleceniodawcy, bezrobotne – urzędu pracy, osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej – ośrodek pomocy społecznej itd. Prowadzący własną działalność gospodarczą sami dokonują zgłoszenia w ZUS lub KRUS, a osoby, które nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia – robią to sami w oddziale NFZ. Ci ostatni płacą za siebie comiesięczną składkę.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymaga, by osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia same, w terminie siedmiu dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia członków rodziny, poinformowały o tym właściwy podmiot. Z przepisu wynika więc, że osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a zatem zarejestrowany bezrobotny lub pracownik, którzy mają nieubezpieczonych członków rodziny, są zobligowani do ich zgłoszenia. Jeśli więc np. żona straciła pracę (i tytuł do ubezpieczenia), to mąż ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę w ciągu siedmiu dni, a ten dokona zgłoszenia żony. Podobnie w przypadku pana Wiktora. Jeśli jego żona straciła pracę, a on był już zarejestrowany w urzędzie pracy, miał obowiązek zgłoszenia jej do ubezpieczenia.

Co gorsze, zgodnie z przywołaną ustawą, ci, którzy nie dopełniają obowiązku zgłoszenia swoich bliskich (oraz wyrejestrowania ich), narażają się na karę grzywny.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • margo(2015-03-19 09:11) Zgłoś naruszenie 50

  Ci co mnie nie maja tytułu ubezpieczenia to osoby bezrobotne, bez zasilku, nie mające pracodawcy, bez pieniędzy, i mające sami opłacać składki, tylko z czego?

  Odpowiedz
 • Ola(2015-03-19 12:37) Zgłoś naruszenie 20

  do??? - nie odsyłaj mnie do eksperta ale jeżeli wiesz to napisz gdyż interesuje Nas czytelników czy bezrobotny ,biedny ,nie mający czesto żadnego majątku musi płacić dobrowolnie znacznie więcej niż 200hektarowy bonanzo Pawlak w KRUsie płaci KRUSu i czy to nie jest sprawa pod TK i TS.

  Odpowiedz
 • Ola(2015-03-19 07:19) Zgłoś naruszenie 10

  I nie uzyskano odpowiedzi na pytanie szczegółowo zadane.
  Przy okazji wyszedł inny watek" a osoby, które nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia – robią to sami w oddziale NFZ. Ci ostatni płacą za siebie comiesięczną składkę." Ile obecnie wynosi ta składka?

  Odpowiedz
 • ???(2015-03-19 10:28) Zgłoś naruszenie 01

  Do Ola. PORADA EKSPERTA odpowiada na zadane pytanie.

  Odpowiedz
 • aga55(2015-04-06 14:26) Zgłoś naruszenie 01

  Ja gdzieś czytałam, że jeśli dana osoba miała prawo do ubezpieczenia, choć nie była aktualne ubezpieczona, ale miała do tego prawo bo np. ma męża, który mógłby ją dopisać pod swoje ubezpieczenie, to wtedy szpital nie wystawi jej rachunku za leczenie, czyli wszystko OK.
  Jeśli chodzi o składkę zdrowotną to wynosi ona około 350 zł miesięcznie... Można też iść do mopsu ale oni tylko w wyjątkowych przypadkach ubezpieczają, jak ktoś ma za duże mieszkanie czy za duży dochód w rodzinie, to nie ubezpieczą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane