"Na pewno urlop rodzicielski wprowadził nowy rozdział w polskiej polityce rodzinnej" - ocenił szef resortu pracy. Minister uczestniczył w konferencji pt. "Urlopy Rodzicielskie. Szanse i perspektywy", której celem było podsumowanie półtora roku funkcjonowania ustawy o urlopach rodzicielskich.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że liczba rodziców na urlopach systematycznie rośnie. Dodał, że w styczniu br. z urlopu rodzicielskiego korzystało blisko 133 tys. osób, o 56 tys. więcej niż rok wcześniej.

Zaznaczył, że coraz większą popularnością cieszą się też urlopy ojcowskie. W styczniu br. przebywało na nich 11,4 tys. mężczyzn - o 154 proc. więcej niż w styczniu 2014. Podkreślił, że w przeszłości zdarzały się lata, że przez cały rok z urlopu korzystała podobna liczba ojców.

Reklama

Minister ocenił, że wprowadzone w 2013 r urlopy rodzicielskie przyniosły oczekiwane skutki: rodzice chętnie z nich korzystają, a liczba urodzeń w Polsce wzrasta. Dodał, że planowane są niewielkie zmiany, m.in. dotyczące ujednolicenia (obecnie są cztery rodzaje urlopów, co może wprowadzać niepotrzebne komplikacje).

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu do Sejmu trafi prezydencki projekt ustawy wprowadzającej uprawnienia dla rodziców. Wyraziła nadzieję, że MPiPS poprze zaproponowane w nim rozwiązania.