Fuszara: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego bez kryterium dochodowego

11.03.2015, 10:17; Aktualizacja: 11.03.2015, 10:21
Państwo powinno poszukiwać rozwiązań, jak skłonić dłużnika alimentacyjnego do płacenia świadczeń a nie zawężać krąg osób uprawnionych do świadczeń z funduszu - twierdzi rozmówczyni

Państwo powinno poszukiwać rozwiązań, jak skłonić dłużnika alimentacyjnego do płacenia świadczeń a nie zawężać krąg osób uprawnionych do świadczeń z funduszu - twierdzi rozmówczyniźródło: ShutterStock

Małgorzata Fuszara przypomniała, że świadczenia z funduszu przysługują tym dzieciom, których rodzic uchyla się od płacenia alimentów a ich egzekucja okazała się bezskuteczna. Zgodnie z tzw. ustawą alimentacyjną, by skorzystać z pieniędzy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć 725 zł. Kwota ta nie zmieniła się od wejścia w życie ustawy w życie czyli od 1 października 2008 r. - przypomniała w piśmie do ministra pracy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • MM(2015-04-24 08:38) Zgłoś naruszenie 42

    To jest jakiś dramat !!! Te wyliczenia kompletnie wykluczają rodziny, w których jest tylko jedno dziecko! Mam jedno dziecko i w moim przypadku próg jest przekroczony raptem o 40 zł na osobę. Czy to oznacza, że ja i moje dziecko mamy przymierać głodem (inaczej tego nie nazwę)? Jeżeli da się za 1500 zł utrzymać siebie i dziecko w wieku szkolnym to poproszę o przepis jak to zrobić, nie prosząc nikogo o pomoc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A(2015-07-18 20:04) Zgłoś naruszenie 20

    Chory kraj!!! Różnicuje dzieci na lepsze i gorsze, przecież wszystkie mają takie same żołądki. Kraj uczy rodziców kombinatorstwa. Matki jak zaniżyć dochody, a ojców jak ukrywać dochody i majątki. Dobrze że od wielu lat przyjeżdżam tu tylko na urlop.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-14 11:41) Zgłoś naruszenie 20

    polityka prorodzinna ?

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-14 11:42) Zgłoś naruszenie 30

    to kpina

    Odpowiedz
  • nikita(2015-09-03 16:33) Zgłoś naruszenie 80

    dramat, im matka się bardziej stara żeby dzieciom nic nie brakowało tym bardziej dostaje po tyłku, a tatuś jak nie płacił tak nie będzie płacić i śmieje się w twarz matce, zabrać wszystko, i jak tu żyć

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kkk(2016-01-12 11:53) Zgłoś naruszenie 20

    Chorym krajem jest Polska w przepisach . Samotnie wychowuję córkę , na różne rzeczy mnie nie stać . Alimenty Sąd mi przyznał ale nie mieszczę się w kryterium dochodu którego przekraczam o 150,00 . JAK tu żyć z jednej pensji która wynosi 1 500,00 i wysłać do szkoły.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • VVV(2016-01-24 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tak to jest chory kraj. Jak można żyć za 1450 zł w dwie osoby kiedy prawie tysiąc jest opłat a gdzie reszta , szkoła ubrania, jedzenie itp a ojciec ma to wszystko głęboko i kto na tym cierpi? nasze dzieci.

    Odpowiedz
  • pani Szydło prosimy ! (2016-02-21 00:00) Zgłoś naruszenie 10

    Prosimy, aby ktos z rzadu sie zainteresowal i zniosl kryterium dochodowe do funduszu. Oplaty za wynajete mieszkanie 100) zl okolo. Przedszkole kosztuje i jak tu zyc skoro lrzy zarobku 1600 zl na 2 osoby alimenty z funduszu sie nie naleza :(

    Odpowiedz
  • Answ93(2016-09-27 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    witam. jestem osobą studiującą. do tej pory pobierałam alimenty z funduszu alimentacyjnego, moja mama była bezrobotna i nie pobierała żadnych zasiłków. od maja tego roku mama pracuje. w gopsie należy złożyć zaświadczenie o zarobkach za drugi miesiąc pracy, w czerwcu mama dostała dodatek który był jednorazowy i z tego powodu nie mogę starać się o alimenty ponieważ dochód przekracza 1450zł . nie wiem co mam zrobić.. proszę o poradę

    Odpowiedz
  • Ryba(2016-12-19 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, w ubieglym roku komornik wyegzekwowal od mojego bylego męża 504 zl, i przekroczyłam próg o 12,6 !!!!! Więc moje dziecko nie dostanie 500 zł z funduszu!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiola(2017-08-29 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie dochód przekroczył 10 zł... Sama wychowuję 3 dzieci, więc staram się robić wszystko, żeby niczego im nie brakowało... Częste nadgodziny w pracy powodowały mniej czasu dla dzieci... I za to, że się staram i pracuję dzieci nie dostaną alimentów... No tak, lepiej zwolnić się z pracy i nie mieć dochodów...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz