statystyki

Urlop macierzyński nie zmniejsza szans na wcześniejszą emeryturę

autor: Ryszard Sadlik12.03.2015, 17:00
Wielu pracowników stara się o uzyskanie wcześniejszej emerytury, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych. Czy zasada ta może dotyczyć kobiet w ciąży?

Wielu pracowników stara się o uzyskanie wcześniejszej emerytury, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych. Czy zasada ta może dotyczyć kobiet w ciąży?źródło: ShutterStock

Zasadnicze znaczenie dla nabycia prawa do tego świadczenia ma przepracowanie co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych. Problematyczne bywa ustalenie, czy do tego okresu można zaliczyć czas opieki nad dzieckiem

Wielu pracowników stara się o uzyskanie wcześniejszej emerytury, powołując się na wykonywanie pracy w warunkach szczególnych. Możliwość taką przewiduje art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Według tego przepisu ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku określonego w ustawie, jeżeli w dniu wejścia jej w życie (tj. 1 stycznia 1999 r.) osiągnęli:

1) okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn;


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • mac(2015-03-18 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    A jaka jest wysokość wynagrodzenia dla Ojca w przypadku gdy Matka idzie tylko na 0,5 roczny macierzyński więc otrzymuje 100% wynagrodzenia, a po tym okresie pozostały macierzyński/tacierzyński wykorzystuje Ojciec? Zapewne jeśli to jest małżeństwo to otrzymuje on 60% wynagrodzenia, ale co w przypadku jeśli nie jest to małżeństwo i nie rodzice nie żyją razem?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane