statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 12 marca 2015

autor: Anna Borysewicz, Adam Jagiełło, Andrzej Radzisław12.03.2015, 09:02; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:14
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

Kiedy rolnik zasiadający w radzie nadzorczej może być ubezpieczony w KRUSźródło: Materiały Prasowe

Kiedy rolnik zasiadający w radzie nadzorczej może być ubezpieczony w KRUS? W jaki sposób skorygować błędny raport ZUS RCA? Jakie składki od kolejnej nagrody jubileuszowej?  Od kiedy ubezpieczenie z urlopu wychowawczego w przypadku dwóch etatów?  Czy odpowiedzialność członków zarządu za zaległości wobec ZUS zawsze jest solidarna? Dlaczego protokół powypadkowy nie jest sądowi niezbędny? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

● Rolnik, który prowadzi gospodarstwo rolne i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, został powołany do rady nadzorczej spółki z o.o. Jako członek rady ma prawo do miesięcznego uposażenia w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Czy pomimo pełnienia funkcji członka rady nadzorczej rolnik nadal będzie mógł być ubezpieczony w KRUS?

Tak. Rolnik, którego przychód z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki z o.o. w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlega nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zasadą jest, że rolnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Począwszy od 1 stycznia 2015 r. tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pełnienie funkcji członka rady nadzorczej. Oznacza to, że jeżeli rolnik pełni obowiązki członka rady nadzorczej za wynagrodzeniem, to z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Okoliczność ta nie przesądza jednak jeszcze o tym, że nie może być on ubezpieczony w KRUS. Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, zostaje objęty ubezpieczeniami społecznymi w ZUS z tytułu powołania do rady nadzorczej, podlega nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytuł ubezpieczeniami społecznymi w ZUS, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane