Działająca w Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należąca do grupy spółek z japońskim kapitałem posiada pięcioosobowy zarząd. Zgodnie z praktyką biznesową spółki przynajmniej jeden członek zarządu powinien być obywatelem Japonii, co ma zapewnić znajomość japońskiego rynku, a także tamtejszej kultury biznesowej i wdrażanie jej w polskiej spółce. Kadencja takiego członka zarządu co do zasady trwa cztery lata i w tym czasie przebywa on i pracuje w Polsce (a sporadycznie wyjeżdża do innych krajów, w tym do Japonii). Jak należy ukształtować relacje między członkiem zarządu a spółką? Zagadnienie wyjaśniają KInga Polewka-Włoch radca prawny, prawniczka w kancelarii Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler Global oraz Oskar Kwiatkowski, aplikant radcowski, prawnik w kancelarii Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler Global.
Powierzenie zarządu nad spółką lub zatrudnianie cudzoziemca do kierownictwa spółki jest stosunkowo popularną praktyką rynkową, zwłaszcza w przypadku spółek działających na rynkach międzynarodowych lub zasilanych zagranicznym kapitałem. Takie rozwiązanie często ma bowiem pozytywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa – dzięki wdrażaniu nowych rozwiązań i perspektyw biznesowych. Decydując się na taki krok, trzeba jednak mieć na uwadze wiele formalności i procedur, z którymi będzie się to wiązało, zwłaszcza że w Polsce często są one czasochłonne. Odpowiednie zaznajomienie z procedurami imigracyjnymi i przygotowanie się do nich powinno jednak pozwolić przejść przez nie bez większych problemów. To, co często umyka osobom odpowiedzialnym za dopełnienie tych formalności, to potencjalna konieczność uzyskania w przypadku cudzoziemca członka zarządu aż dwóch rodzajów zezwoleń (jeżeli będzie on równocześnie powołany do zarządu i zatrudniony w spółce) oraz spełnienie innych wymagań, w tym w szczególności tych dotyczących dokumentacji. Warto zapoznać się z tymi wymaganiami z odpowiednim uprzedzeniem.
Pozostało
78%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama