Nawet 2 mln mikroprzedsiębiorców zyska wsparcie przy zatrudnianiu pracowników. Publiczny system pozwoli podpisać umowę online, rozliczy składki i podatki oraz zarchiwizuje dokumenty. Taki ma być efekt przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów projektu ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów autorstwa ministra rodziny i polityki społecznej.

W myśl proponowanych rozwiązań przedsiębiorcy zatrudniający do dziewięciu pracowników, ale także osoby fizyczne, np. rodzice pragnący zatrudnić nianię, uzyskają wsparcie w prawidłowym wypełnieniu formalności związanych z podpisaniem umowy o pracę, zlecenia czy umowy uaktywniającej. Założenie jest takie, że w elektronicznym systemie, który będzie prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, będzie można znaleźć formularze typowych umów zawieranych przez najmniejsze podmioty i osoby fizyczne. Umowę będzie można podpisać z pracownikiem, zleceniobiorcą czy nianią online, wykorzystując do tego profil zaufany. Ma go w Polsce już 13 mln osób, które za pośrednictwem komputera czy telefonu komórkowego potwierdzają swoją tożsamość elektronicznie przez bankowość internetową.
Zaletą nowego systemu ma być to, że automatycznie rozliczy podatki i składki od wynagrodzenia zatrudnionego online. A po zakończeniu pracy wystawi świadectwo pracy i zarchiwizuje dokumenty kadrowe nawet na 10 lat, czyli na tyle, na ile wymagają przepisy.
Założenie nowego systemu ma wesprzeć najmniejszych przedsiębiorców przy zawieraniu podstawowych umów i odciążyć ich przy ich obsłudze, eliminując ryzyko błędu w rozliczeniach czy wykonywaniu obowiązków pracodawcy. Zdaniem ministerstwa taka zmiana ma także potencjał zmniejszenia szarej strefy w zatrudnieniu, gdyż wiele osób rezygnuje z legalizowania zatrudnienia głównie w obawie przed błędami w rozliczeniach i formalnościach związanych z zatrudnieniem pracownika.
Z ostatecznej wersji projektu wynika, że nowy system ma powstać do 2025 r. Ministerstwo Rodziny może go uruchomić wcześniej. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do Sejmu