Agencja pracy tymczasowej też płaci na PFRON

autor: Michalina Topolewska05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 08:58

Pracodawcą osób wykonujących obowiązki w innej firmie jest agencja pracy, która ich do niej skierowała. Przepisy nie zawierają wyjątku zwalniającego jej z wpłacania należności na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił cztery z pięciu skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. Złożyła je osoba, która została wezwana do wpłacenia pieniędzy na rzecz funduszu, ponieważ nie miała odpowiedniej liczby pracowników z uszczerbkiem na zdrowiu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) do wpłat na PFRON są zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nieosiągający 6-proc. wskaźnika osób z dysfunkcjami zdrowotnymi.

Skarżąca wskazywała, że w jej przypadku została dokonana błędna wykładnia art. 21 ust. 1 ustawy, ponieważ prowadzi agencję pracy tymczasowej, która nie może być uznana za pracodawcę w jego rozumieniu. Pełni ona bowiem rolę pośrednika w zatrudnieniu osób, które podlegają bezpośrednio pracodawcy – użytkownikowi. Swoje obowiązki zawodowe wykonują w miejscu przez niego wskazanym i pod jego kierownictwem.

– Agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w sensie technicznym, a nie faktycznym i jest wiele argumentów przemawiających za tym, że nie powinna być zobowiązana do wpłat na PFRON – mówił Marcin Ostrowski, adwokat reprezentujący w NSA skarżącą.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane