statystyki

Sąd może spytać o powody zerwania umowy na czas określony

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski03.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 03.03.2015, 08:48

Z art. 30 par. 4 kodeksu pracy jednoznacznie wynika, że przedsiębiorca, rozwiązując umowę o pracę zawartą na czas określony, nie ma obowiązku uzasadnienia swojej decyzji. Nie oznacza to jednak, że przyczyna wypowiedzenia może w ogóle nie istnieć.

Pracodawca musi się liczyć z tym, że nawet w przypadku umowy terminowej w przyszłości może zajść potrzeba udowodnienia i wykazania przyczyn wypowiedzenia, np. pracownik może podnieść zarzut nadużycia prawa przez firmę w rozumieniu art. 8 k.p. Zgodnie z tym przepisem prawo przedsiębiorcy do wypowiedzenia umowy o pracę nie może być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Przy czym w praktyce skorzystanie z tego przepisu przez podwładnego jest trudne z uwagi na rozkład ciężaru dowodu – to pracownik musi udowodnić, że pracodawca nadużył prawa.

Niemniej jednak, podejmując obronę swojej decyzji o wypowiedzeniu umowy pracodawca powinien być przygotowany na wskazanie rzeczywistej przyczyny jej rozwiązania. Nie musi ona leżeć po stronie zatrudnionego, lecz zawsze powinna być obiektywna i niedyskryminująca pracownika.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane