statystyki

Sąd może spytać o powody zerwania umowy na czas określony

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski03.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 03.03.2015, 08:48

Z art. 30 par. 4 kodeksu pracy jednoznacznie wynika, że przedsiębiorca, rozwiązując umowę o pracę zawartą na czas określony, nie ma obowiązku uzasadnienia swojej decyzji. Nie oznacza to jednak, że przyczyna wypowiedzenia może w ogóle nie istnieć.

Pracodawca musi się liczyć z tym, że nawet w przypadku umowy terminowej w przyszłości może zajść potrzeba udowodnienia i wykazania przyczyn wypowiedzenia, np. pracownik może podnieść zarzut nadużycia prawa przez firmę w rozumieniu art. 8 k.p. Zgodnie z tym przepisem prawo przedsiębiorcy do wypowiedzenia umowy o pracę nie może być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Przy czym w praktyce skorzystanie z tego przepisu przez podwładnego jest trudne z uwagi na rozkład ciężaru dowodu – to pracownik musi udowodnić, że pracodawca nadużył prawa.

Niemniej jednak, podejmując obronę swojej decyzji o wypowiedzeniu umowy pracodawca powinien być przygotowany na wskazanie rzeczywistej przyczyny jej rozwiązania. Nie musi ona leżeć po stronie zatrudnionego, lecz zawsze powinna być obiektywna i niedyskryminująca pracownika.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane