statystyki

Rolnik tracący pracę nie może pobierać zasiłku dla bezrobotnych

autor: Tomasz Zalewski03.03.2015, 16:00

Właściciel nieruchomości rolnej nie ma prawa do statusu osoby bezrobotnej. Może jednak ubiegać się w urzędzie pracy o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie poselskie złożone w sprawie kobiety zwolnionej z pracy po przepracowaniu ponad 10 lat w jednej firmie, której powiatowy urząd pracy odmówił nadania statusu bezrobotnej. Powód? Kobieta była właścicielem nieruchomości rolnej, przy czym wydzierżawiła ona ziemię siostrze i w efekcie nie czerpała z niej żadnej korzyści majątkowej czy materialnej.

W odpowiedzi na zapytanie resort pracy poinformował, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149) bezrobotnym może być osoba, która nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych przekraczającej dwa hektary przeliczeniowe.

Przy czym resort przypomniał, że umowę dzierżawy reguluje art. 693 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, z kolei dzierżawca zobowiązuje się płacić w zamian umówiony czynsz.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • lika(2015-03-03 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik ,dwuzawodowiec ,pracujący na etacie w firmie i na swoim polu nigdy nie miał prawa do zasiłku dla bezrobotnych ,ale z pensji pracowniczej składkę na Fundusz Pracy potrącano.Kiedy pracuje w firmie płaci składki do ZUS,ale z praw nie może skorzystać bo ma 1,5 ha przeliczeniowego pola to znaczy,że może mieć ok 0,8 ha rzeczywistego,żródło dochodu kolosalne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane