statystyki

Rolnik tracący pracę nie może pobierać zasiłku dla bezrobotnych

autor: Tomasz Zalewski03.03.2015, 16:00

Właściciel nieruchomości rolnej nie ma prawa do statusu osoby bezrobotnej. Może jednak ubiegać się w urzędzie pracy o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie poselskie złożone w sprawie kobiety zwolnionej z pracy po przepracowaniu ponad 10 lat w jednej firmie, której powiatowy urząd pracy odmówił nadania statusu bezrobotnej. Powód? Kobieta była właścicielem nieruchomości rolnej, przy czym wydzierżawiła ona ziemię siostrze i w efekcie nie czerpała z niej żadnej korzyści majątkowej czy materialnej.

W odpowiedzi na zapytanie resort pracy poinformował, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149) bezrobotnym może być osoba, która nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych przekraczającej dwa hektary przeliczeniowe.

Przy czym resort przypomniał, że umowę dzierżawy reguluje art. 693 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, z kolei dzierżawca zobowiązuje się płacić w zamian umówiony czynsz.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • lika(2015-03-03 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik ,dwuzawodowiec ,pracujący na etacie w firmie i na swoim polu nigdy nie miał prawa do zasiłku dla bezrobotnych ,ale z pensji pracowniczej składkę na Fundusz Pracy potrącano.Kiedy pracuje w firmie płaci składki do ZUS,ale z praw nie może skorzystać bo ma 1,5 ha przeliczeniowego pola to znaczy,że może mieć ok 0,8 ha rzeczywistego,żródło dochodu kolosalne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane