statystyki

Jak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

autor: Mariusz Stępień03.03.2015, 17:00
Zdrowie

Czy dodatkową opłatę można rozłożyć na raty?źródło: ShutterStock

Warunkiem korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej jest podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zwykle konieczne jest też wniesienie opłaty dodatkowej, a następnie comiesięczne terminowe przekazywanie składki.

Czy zgłoszenie członka rodziny podwyższy składkę?

Po rozwiązaniu umowy o pracę planuję przez jakiś czas pracować w domu. Jestem dziennikarzem, więc będę otrzymywał honoraria autorskie. Podpisując umowę z NFZ, chciałbym też ubezpieczyć ojca, który od kilku miesięcy nigdzie nie pracuje. Czy to znacznie zwiększy moje wpłaty?

Osoba, która przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, ma obowiązek zgłosić do niego członków rodziny, jeśli nie są ubezpieczeni z innego tytułu. Za członków rodziny uważa się m.in. wstępnych, czyli także rodziców pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym. Zgłoszenie ojca do ubezpieczenia zdrowotnego zależy więc od spełnienia dwóch warunków. Musi on prowadzić z synem wspólne gospodarstwo domowe. Ponadto trzeba sprawdzić, czy nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – czy np. nie został zgłoszony do niego przez urząd pracy jako bezrobotny. Osoba, która zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Aby członek rodziny mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych dobrowolnie, ubezpieczony musi co miesiąc opłacać za siebie bez opóźnień składkę.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane