Dzieci wciąż w ośrodkach zamiast w placówkach pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska02.03.2015, 20:00
Przemoc domowa

Kontrole wykazały, że problem nadal nie został rozwiązany.źródło: ShutterStock

Mimo postanowień sądów o umieszczaniu małoletnich w domach dziecka lub u rodzin zastępczych wielu z nich przebywa w specjalnych ośrodkach wychowawczych (SOW).

O takich przypadkach w wystąpieniu skierowanym do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej alarmuje Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Po raz kolejny sprawdził on, jak wygląda sytuacja w placówkach podlegających resortowi edukacji, w których dochodziło do nieprawidłowości związanych z opieką.

Podczas pierwszej kontroli okazało się, że w tego typu placówkach przebywają dzieci odebrane rodzicom niewydolnym wychowawczo. Tymczasem powinny one trafić do jednej z form pieczy zastępczej, a nie do SOW. Te placówki są bowiem przeznaczone dla małoletnich z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

Niestety ostatnie kontrole wykazały, że problem nadal nie został rozwiązany. Wśród wychowanków SOW wciąż są – o czym informuje rzecznik – dzieci, które zgodnie z postanowieniami sądów powinny zostać umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub innej formie pieczy zastępczej. Na przykład w SOW w Zabrzu taka sytuacja dotyczyła 69 proc. małoletnich. Do ośrodków dzieci były kierowane również przez sądy oraz organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej (należą do nich głównie powiatowe centra pomocy rodzinie i miejskie ośrodki pomocy rodzinie).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane