statystyki

Dzieci wciąż w ośrodkach zamiast w placówkach pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska02.03.2015, 20:00
Przemoc domowa

Kontrole wykazały, że problem nadal nie został rozwiązany.źródło: ShutterStock

Mimo postanowień sądów o umieszczaniu małoletnich w domach dziecka lub u rodzin zastępczych wielu z nich przebywa w specjalnych ośrodkach wychowawczych (SOW).

O takich przypadkach w wystąpieniu skierowanym do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej alarmuje Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Po raz kolejny sprawdził on, jak wygląda sytuacja w placówkach podlegających resortowi edukacji, w których dochodziło do nieprawidłowości związanych z opieką.

Podczas pierwszej kontroli okazało się, że w tego typu placówkach przebywają dzieci odebrane rodzicom niewydolnym wychowawczo. Tymczasem powinny one trafić do jednej z form pieczy zastępczej, a nie do SOW. Te placówki są bowiem przeznaczone dla małoletnich z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.

Niestety ostatnie kontrole wykazały, że problem nadal nie został rozwiązany. Wśród wychowanków SOW wciąż są – o czym informuje rzecznik – dzieci, które zgodnie z postanowieniami sądów powinny zostać umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub innej formie pieczy zastępczej. Na przykład w SOW w Zabrzu taka sytuacja dotyczyła 69 proc. małoletnich. Do ośrodków dzieci były kierowane również przez sądy oraz organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej (należą do nich głównie powiatowe centra pomocy rodzinie i miejskie ośrodki pomocy rodzinie).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane