statystyki

W sporach sądowych dowody masowo trafiają do ZUS. To błąd

autor: Jolanta Gruszczyńska26.02.2015, 17:00
prawo prawnik

Jeśli mamy niekorzystną decyzję, to odwołanie należy złożyć faktycznie do ZUS.źródło: ShutterStock

Skutek jest taki, że na wyrok czekamy dłużej albo co gorsza dostajemy kolejną decyzję w tej samej sprawie. A że jest niekorzystna, to znowu się odwołujemy i galimatias gotowy.

Nie wszyscy pamiętają, że wysłanie do ZUS odwołania od decyzji tego organu, to ostatnia czynność, jaką powinno się przed nim dokonać. Wielu z nas – nawet jak akta sprawy są już w sądzie – w dalszym ciągu przesyła do ZUS dodatkowe dokumenty, oświadczenia lub wnioski. Przyjmujemy błędne założenie, że ZUS ma obowiązek przekazać dokumenty dalej. Tymczasem w praktyce powinno wyglądać to tak.

Odwołanie do ZUS

Jeśli mamy niekorzystną decyzję, to odwołanie należy złożyć faktycznie do ZUS. Za jego bowiem pośrednictwem ma ono trafić do właściwego sądu. My tego sądu wskazywać nie musimy, szczególnie gdy mamy wątpliwości, który jest właściwy. Co prawda, z pouczenia do decyzji wynika, czy rejonowy, czy okręgowy, ale ich właściwość miejscowa już nie, dlatego określi ją za nas ZUS. Po otrzymaniu odwołania jest on zobowiązany je rozpatrzyć, co nie oznacza oczywiście, że je automatycznie uwzględni. A jeśli chociażby w niewielkiej części podtrzyma swoje stanowisko, to sporządzi odpowiedź i wraz z odwołaniem oraz aktami sprawy przekaże do sądu. W tym momencie postępowanie przed ZUS zostaje zakończone, a z dniem wpływu odwołania do sądu zostaje wszczęte postępowanie sądowe. W tym postępowaniu występują dwie równorzędne strony – ZUS (organ rentowy) i odwołujący się. Odwołanie zastępuje pozew, w związku z czym organ rentowy występuje w roli pozwanego, a odwołujący się w roli powoda.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane