Polskie firmy szukają sposobów na ominięcie wysokich składek. Mogą się schronić przed ZUS na Słowacji

autor: Bożena Wiktorowska18.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:50
pieniądze-złoty-waluty

Niepłacenie składek w Polsce ma swoje wady.źródło: ShutterStock

Tylko w styczniu zakład wydał kilka interpretacji umożliwiających osobom na działalności niepłacenie składek na ubezpieczenie w Polsce. Furtką jest umowa o pracę w innym kraju UE.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • juk(2015-02-18 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie płacisz składek w Polsce - nie masz prawa do świadczeń, również zdrowotnych. To jest bardzo zdrowa zasada.

    Odpowiedz
  • polskidziad(2015-02-18 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    ...zus do likwidacji !!! natychmiast i nieodwołalnie !...to mordercy polskiej gospodarki i jej obywateli !...

    Odpowiedz
  • Łodzianin(2015-02-18 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Donaldzie i Pani Premier na nową kadencje prosimy o kolejne 100 000 urzędników "aby żyło się lepiej"
    oszuści 3X15

    Odpowiedz
  • realista(2015-02-18 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jak słyszę "bezpłatna służba zdrowia w Polsce", to mnie szlag trafia. Sprywatyzować i wówczas wiadomo: płacę i wymagam!

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-02-18 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Polska Konstytucja gwarantuje obywatelom dostępność do świadczeń medycznych , bez względu na opłacanie składek . Konstytucja jest najważniejszym aktem ustawodawczym . W jej oparciu ma być zorganizowane państwo , w tym ZUS i służba medyczna ! Zgodnie z artykułem 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. KAŻDY !!! A więc i biedak , który nie opłaca podatku ZUS-owskiego ! O czym zatem piszą ci dziennikarze ? A no piszą o powszechnej niewiedzy obywateli , którzy uważają , że muszą być ubezpieczeni w ZUSo-doopie , aby się leczyć w Polsce . NIE , WYSTARCZY , ZE SA POLSKIMI OBYWATELAMI !!! TO IM GWARANTUJE NIE Patologia Obywatelska z Tuskiem na czele , CZY PRZEMĄDRZAŁY URZĘDAS ZUS , ALE POLSKA KONSTYTUCJA !!! Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz
  • czz(2015-02-18 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ktoś wie, na jaką emeryturę i świadczenia można liczyć na Słowacji po opłaceniu tych składek?

    Odpowiedz
  • Mr Mgr(2015-02-18 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem ubezpieczony u żony (żona na etacie). Zawieszam działalność. Odwieszam tylko kiedy wystawiam faktury, które staram się wystawiać w jednym miesiącu. Albo robi to kolega. A wszystko przez to, że kiedyś miałem duże zaległości w ZUS. Po prostu nie mogłem zarobić. Kiedy wreszcie zarobiłem i uprzedziłem prowadzącą panienkę, że mam kasę i w grudniu spłacę kilkadziesiąt tysięcy, ta wystąpiła o ukaranie mnie za opieszałe płacenie. Dostałem jeszcze grzywnę, którą poparł w kuriozalnym procesie (opowiadanie na inną okazją) sąd. Zwolniłem pracowników (poszli na państwowy zasiłek i ZUS) a sam zawiesiłem działalność. Oszczędzam ok. 9-10 tysięcy rocznie, od kilku lat! Państwo ma kilku bezrobotnych, może pracujących na czarno? Ja mam spokój od ZUS. Może ktoś wreszcie przegoni tych darmozjadów?

    Odpowiedz
  • jotzet(2015-02-18 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Warto się zastanowić, poniżej ciekawy cytat:

    Polski ZUS z tego typu optymalizacjami starał się walczyć, ale przegrał z kretesem w Sądzie Najwyższym. Możliwe jednak, że pomogą mu jego zagraniczni odpowiednicy.

    - Słowackiemu ubezpieczeni Polacy nie przeszkadzają, ale kasom chorych, które są prywatne, już tak. Są wściekłe, że muszą finansować zagraniczne leczenie Polaków uiszczających miesięcznie mniej niż 5 euro składki zdrowotnej - tłumaczy Sowiński z firmawczechach.pl

    Słowacki ZUS już niedługo ma zacząć sprawdzać, kto pracuje naprawdę w Bratysławie, a kto jest tam tylko fikcyjnie zarejestrowany. Z tym problemem poradzili sobie już Czesi. Tam składka ubezpieczenia społecznego nie jest stała, ale uzależniona od dochodów. Nawet jeśli osoba zatrudniona jest na 1/20 etatu w Pradze, ale prowadzi działalność gospodarczą w Polsce, to od zagranicznych przychodów musi też zapłacić składki. I to nawet za 5 lat wstecz.

    - Czesi ślą więc wezwania do zapłacenia zaległych składek, sięgających czasem nawet kilku tysięcy złotych za jeden miesiąc. Dla optymalizujących składki ZUS Polaków może to być spore zaskoczenie. Warto pamiętać, że czeski ZUS powołuje się tu na przepisy sprzed 1993 roku, czyli z czasów byłej Czechosłowacji. To samo prawo nadal obowiązuje także na Słowacji - ostrzega Sowiński.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2015-02-18 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nic nie płaćmy państwu, a potem nie płaczmy i nie oczekujmy żadnej pomocy !!!

    Odpowiedz
  • esiu(2015-02-18 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ta "bezplatna sluzba zdrowia" w Polsce jest jedna na najdrozszych i najgorszych w UE. Gorsza jest tylko w Rumunii i na Litwie.

    Odpowiedz
  • wrona(2015-02-18 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda tylko ,że nikt nie wspomina o dokumencie A1 dla polskiego zusu, który jest nieosiągalny do zdobycia. Artykuł sponsorowany.

    Odpowiedz
  • malutka(2015-02-18 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Założyłam z partnerem spółkę z o o. Fakt nie mam składek, nie mam ubezpieczenia, ale wykupuje w prywatnej firmie place 100 zł za osobę i lekarza mam 24 godziny. Jeszcze jest kilka ciekawych opcji.

    Odpowiedz
  • Luk(2015-02-18 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie płacisz składek w Polsce - nie masz prawa do świadczeń, również zdrowotnych. To jest bardzo zdrowa zasada."

    Ależ oczywiście, że zdrowa zasada - pd warunkiem, że płacąc 2tys. składek miesięcznie dostajesz adekwatną "obsługę" zdrowotną i administracyjną ze strony państwa a nie możliwość wizyty u specjalisty za 4 miesiące i rzucanie kłód pod nogi w każdej możliwej sprawie. Sytuacja kuriozalna, że płacą składki finalnie w przypadku choroby i tak każdy płaci za prywatne wizyty u lekarzy i leczenie bo nie może czekać ... Tak JUK - zdecydowanie BARDZO ZDROWA zasada ;) Gratuluję ;)

    Ale póki co jest jak jest, więc bardzo dobrze, że Polacy zaczynają szukać innych możliwości. Może w końcu gdy 40% składkowiczów wyniesie się do innych państw a polska administracja finansowa będzie na skraju bankructwa to komuś da to do myślenia, że wyzysk nie prowadzi do rozwoju.

    Odpowiedz
  • pijak(2015-02-18 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    A jakim cudem każdy alkoholik trafiający do szpitala opłaca leczenie? Oni też składek nie płacą. Można? Mozna.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-02-18 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Ale jak zachorują, ulegną wypadkowi, na starość - to wynocha na Słowację !

    Odpowiedz
  • Jan(2015-02-18 11:35) Zgłoś naruszenie 10

    Żeby nie było tak jak z pracą nakładczą - zus zmieni prawo i potem wstecz będzie sciągał kase !

    Odpowiedz
  • samozatrudniona(2015-02-18 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    na urzędników nie ma rady już chyba wszystko zostało powiedziane i nic to nie zmieniło...nadal trwa KABARET...ja tez jestem za zasada PŁACĘ I WYMAGAM...odprowadzam składki co miesiąc co do dnia 1300 na te marmury w ZUSIE...a do lekarza i tak idę prywatnie bo szkoda mi czasu...a z drugiej strony bardzo ciekawe zjawisko lekarze pracujący na 3 etatach a faktycznie przyjmujący przez większość czasu tylko w swoim prywatnym gabinecie i to BEZ KASY FISKALNEJ choć na pewno dawno przekroczyli próg obrotów - czyż to nie dziwne ...taki taksówkarz musi miec kasę co bierze 4,50 za km a lekarz który bierze za wizytę od 80 do 200 NIE ...NO ALE TO TYLKO W NASZYM KRAJU JEST MOŻLIWE TU WSZYSTKO STOI NA GŁOWIE

    Odpowiedz
  • Dexter(2015-02-18 12:52) Zgłoś naruszenie 81

    Zgodnie z konstytucją, każdy obywatel polski ma prawo do bezpłatnej służby zdrowotnej, a nie tylko ten co płaci składki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lidka(2015-02-18 13:03) Zgłoś naruszenie 10

    Niestety opisany wyżej sposób uniknięcia płacenia daniny do ZUS podwójnie opodatkowuje takiego przedsiębiorcę :-(

    Odpowiedz
  • 321qaz(2015-02-18 13:19) Zgłoś naruszenie 40

    Wystarczy zlikwidować ZUS i NFZ a sprawa sama się rozwiąże. Ich miejsce zajmą prywatne firmy ubezpieczeniowe które będą ze sobą konkurować i jakością świadczonych usług i wysokością składki.
    A obecne emerytury? Wprowadzić system kanadyjski i pozamiatane.

    Problem w tym że przy takim rozwiązaniu masa urzędasów straci pracę i nie będzie miał kto głosować na dotychczas rządzących.

    Odpowiedz