Polskie firmy szukają sposobów na ominięcie wysokich składek. Mogą się schronić przed ZUS na Słowacji

autor: Bożena Wiktorowska18.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:50
pieniądze-złoty-waluty

Niepłacenie składek w Polsce ma swoje wady.źródło: ShutterStock

Tylko w styczniu zakład wydał kilka interpretacji umożliwiających osobom na działalności niepłacenie składek na ubezpieczenie w Polsce. Furtką jest umowa o pracę w innym kraju UE.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • Protek(2016-07-27 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Spoko opcją są też Czechy, z tego co wiem koszty prowadzenia firmy są tam naprawdę niskie. Są nawet firmy, które specjalizują się w pomocy w zakładaniu tam firmy - mam na myśli Idoneo. To znaczy, ze ruch do naszych sąsiadów jest naprawdę spory :P

    Odpowiedz
  • Wojtek(2015-09-10 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem, że emeryturę też będą dostawali ze słowacji?

    Odpowiedz
  • Marek(2015-03-09 01:30) Zgłoś naruszenie 00

    A co zrobić z pracownikiem, który ma pracować w firmie zarejestrowanej za granicami polski, ale ten wykonuje swoją pracę w Polsce?

    Odpowiedz
  • Dominik(2015-02-24 13:31) Zgłoś naruszenie 01

    A może warto zostać w Polsce i iść śladem takich firm, które inwestują w dalszy rozwój.
    Bardzo dobry wynik IV kwartału 2014 roku dla Excellence S.A.
    W czwartym kwartale 2014 roku Excellence SA osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 9,25 mln zł, wyższe o 68% w stosunku do przychodów ze sprzedaży czwartego kwartału 2013 roku. Wynik netto czwartego kwartału 2014 roku wyniósł 259 tys. zł i jest znacznie wyższy od wyniku osiągniętego w czwartym kwartale 2013 roku, w którym spółka poniosła stratę. Zysk netto czwartego kwartału 2014 roku jest tym bardziej satysfakcjonujący, że w tym okresie spółka poniosła znaczne koszty związane z rozwojem nowej działalności w segmencie suplementów diety i produkcji suplementu diety zarejestrowanego jako wyrób medyczny Excellent Collagen Complex.

    Po czterech kwartałach 2014 roku Excellence S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 34.377 tys. zł, wyższe o 14,6% w stosunku do przychodów po czterech kwartałach 2013 roku. Wynik netto po czterech kwartałach 2014 roku wynosi 1.738 tys. zł i jest trzykrotnie wyższy w stosunku do zysku netto po czterech kwartałach 2013 roku.

    Odpowiedz
  • Maja(2015-02-24 13:19) Zgłoś naruszenie 01

    Bardzo dobry wynik IV kwartału 2014 roku dla Excellence S.A.

    Po czterech kwartałach 2014 roku Excellence S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 34.377 tys. zł, wyższe o 14,6% w stosunku do przychodów po czterech kwartałach 2013 roku. Wynik netto po czterech kwartałach 2014 roku wynosi 1.738 tys. zł i jest trzykrotnie wyższy w stosunku do zysku netto po czterech kwartałach 2013 roku.

    W czwartym kwartale 2014 roku Excellence SA osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 9,25 mln zł, wyższe o 68% w stosunku do przychodów ze sprzedaży czwartego kwartału 2013 roku. Wynik netto czwartego kwartału 2014 roku wyniósł 259 tys. zł i jest znacznie wyższy od wyniku osiągniętego w czwartym kwartale 2013 roku, w którym spółka poniosła stratę. Zysk netto czwartego kwartału 2014 roku jest tym bardziej satysfakcjonujący, że w tym okresie spółka poniosła znaczne koszty związane z rozwojem nowej działalności w segmencie suplementów diety i produkcji suplementu diety zarejestrowanego jako wyrób medyczny Excellent Collagen Complex.

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2015-02-23 11:09) Zgłoś naruszenie 10

    Autor nie wspomina, czy ta umowa o pracę ma być faktyczna czy fikcyjna. Wg mojej wiedzy, w większości są to umowy FIKCYJNE.
    Proponuję zająć się analizą tego zagadnienia.

    Odpowiedz
  • znafca(2015-02-21 09:10) Zgłoś naruszenie 10

    Konstytucja daje TYLKO równy dostęp do świadczeń zdrowotnych FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH a nie darmowej ochrony zdrowia. Równie dobrze można zrobić finansowanie na poziomie ZEROWYM i każdy będzie musiał płacić i to też będzie zgodne z Konstytucją.

    Odpowiedz
  • Lidia(2015-02-19 19:13) Zgłoś naruszenie 10

    Ostrożnie "wypisaniem się" z ZUS a "zapisaniem" do innego kraju unijnego. Trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. Można wpaść w niezłe bagno. Do Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP zgłaszają się już zbytnio wierzący w swoje ponadmożliwości i swoją ponadmądrość.

    Odpowiedz
  • kose(2015-02-19 14:04) Zgłoś naruszenie 10

    o spoko za 200-300zł. abonamęt medyczny + 500 zł na właśę konto -na ewentualną emeryturę 800zł teraz płacę 1200 i do lekarza i tak płacę - emerytury nie dożyję ewentualniue będzie mikra lub wogule nie wypłacą

    Odpowiedz
  • xyz(2015-02-19 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Oszustka tylko to mi się ciśnie na usta. Wyrok SN Sygn. akt II UK 333/12 stanowi :
    uchyla zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego -Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wW.z dnia 19 października 2011 r. i decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dnia 30 czerwca 2011 r. i przekazuje sprawę organowi rentowemu do ponownego rozpoznania.

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-02-19 05:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wczoraj czytalam, ze firmy w UE maja placic podatki w kraju, w ktorym prowadza dzialalnosc produkcyjna czy uslugowa. Mowil o tym VPrezydent KE Valdis Dombrovskis.
    ---
    Obowiazkowe skladki ubezpieczeniowe to chyba tez podatek.

    Odpowiedz
  • maciej(2015-02-19 03:26) Zgłoś naruszenie 01

    Jest jeszcze jeden sposób na ominięcie ZUS. Prowadzenie działalności przez Inkubator Ludzi Biznesu. Bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej czy spółki!

    Odpowiedz
  • Tadeusz40(2015-02-18 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Kornatowicz - proszę bez jaj! Oczywiście Konstytucja gwarantuje Panu PRAWO, ale nie precyzuje kiedy i jak ma być realizowane.Zawsze, tak jak dotychczas, znajdzie się stosowny interpretator który wytłumaczy Panu, że wszystko jest OK a fakt, że nie dożyje Pan terminu bezpłatnej pomocy to tylko Pana prywatna sprawa.

    Odpowiedz
  • arecki(2015-02-18 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    lidka wyjaśnij w jaki sposób opodatkowuje x2 ?? prowadzą firmę w Niemczech tam płacę podatki nie u nas

    Odpowiedz
  • arecki(2015-02-18 17:27) Zgłoś naruszenie 10

    Mam emeryturę wojskową więc składkę odprowadzam ;) Słowacja ;)

    Odpowiedz
  • invisible(2015-02-18 16:18) Zgłoś naruszenie 40

    Tak kazdy narzeka na ZUS!!! to prawda ze to ZLODZIEJE ale jak przyjda wybory to kazdy dalej glosuje na tych samych baranow co rok zamiast zaglosowac na mniejsze partie ktore moga faktycznie cos zmienic czy nawet na samego KORWINA ktory piersze co zrobi jak dojedzie do wladzy to zlikwiduje zus!

    Odpowiedz
  • informator(2015-02-18 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do "juk", pracujący poza granicami kraju w którym odprowadza składki ma prawo do świadczeń zdrowotnych na mocy porozumienia dotyczącego pokrywania kosztów leczenia poza krajem (EKUZ), dobrym przykładem tego są na przykład kierowcy zawodowi wykonujący transport poza granicami kraju- w przypadku wypadku lub nagłego pogorszenia zdrowia mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej na terenie kraju na krtórego terytorium aktualnie się znajdują, świadczenia emerytalne i wypłacane w razie niezdolności do pracy wypłacane są przez państwo w którym zarejestrowany jest pracownik. Takie rozwiązanie jest nie tylko zdroworozsądkowe ale i uczciwę.

    Odpowiedz
  • ?????(2015-02-18 14:31) Zgłoś naruszenie 04

    CZEMU CI WSZYSCY DYSKUTANCI PO PROSTU NIE WYJADĄ Z POLSKI TAM GDZIE BĘDZIE IM LEPIEJ ???

    Odpowiedz
  • Pike(2015-02-18 13:36) Zgłoś naruszenie 40

    "będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc medyczną w Polsce" - to znaczy na co Panie Expercie? - na mozliwośc zapisania się do kilkumiesięcznej kolejki do specjalisty, czy kilkuletniej kolejki na zabieg chirurgiczny? - ja mam na razie numer 7444 w kolejce - około dwóch lat i ręka (prawa) może zacznie funkcjonowac, a może nie zacznie - a tysiak miesięcznie leci na konto dobroczyńcy ZUS

    Odpowiedz
  • czesiek(2015-02-18 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Składkę zdrowotną płacimy bez względu na to, czy pracujemy dodatkowo na etacie. Składek zdrowotnych płacimy tyle, ile mamy działalności zarejestrowanych. Przykład - pracujesz w szkole jako nauczyciel. Pracodawca odprowadza za ciebie składkę zdrowotną. Dodatkowo rejestrujesz działalność (mp. korepetycje) i opłacasz sam obowiązkowo drugą składkę zdrowotną.

    Odpowiedz