Pomagamy rodzicom, refundując wydatki na opiekę nad dziećmi. Dotujemy też koszty przeprowadzki młodych, którzy podejmują pracę w odległym mieście - mówi w wywiadzie dla DGP Agnieszka Kuropatnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim.
PUP w Drawsku Pomorskim to jedna z najmniejszych lokalnych instytucji rynku pracy, która została wyróżniona w Konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Urząd Pracy 2014 roku. Co zaważyło na takiej ocenie?
Resort docenił nasze zaangażowanie we wdrażanie reformy służb zatrudnienia i pomoc osobom, które znalazły się poza rynkiem pracy. Znaczącą rolę odegrało też nasze merytoryczne przygotowanie do wprowadzania zmian wynikających z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że jesteśmy niewielkim powiatem z wysoką liczbą bezrobotnych – w styczniu 2015 r. było ich ponad 5 tys. Ponadto jesteśmy bardzo oddaleni od większych miast – od Szczecina o 100 km, a od Koszalina o 110 km. Sytuacja na lokalnym rynku pracy nie jest więc łatwa. Robimy jednak wszystko, co możliwe, by zapewnić wsparcie naszym klientom.
Jakie są tego efekty?
Dzięki nowej ustawie i ogólnej poprawie sytuacji gospodarczej udało nam się obniżyć stopę bezrobocia w powiecie o 1,9 pkt proc. – w grudniu 2013 r. wynosiło ono aż 25 proc., a rok później – 23,1 proc. Istotny wpływ na ten spadek miało wprowadzenie profilowania pomocy dla bezrobotnych, co pozwoliło na lepsze dopasowanie do nich konkretnych form wsparcia i zwiększenie motywacji do podjęcia pracy. Możemy się też pochwalić tym, że na tak trudnym rynku pracy nasza skuteczność w pomocy bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia wynosi ponad 60 proc.
Jakie działania podejmujecie?
Staramy się szeroko wdrażać nowe formy pomocy. Wprowadziliśmy m.in. świadczenia aktywizacyjne dla rodziców powracających na rynek pracy, dofinansowania do wynagrodzeń osób po 50. roku życia, bony stażowe, zatrudnieniowe i zasiedleniowe, a pracodawcom z powiatu umożliwiliśmy podnoszenie kwalifikacji pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dużym powodzeniem – z racji oddalenia od ośrodków miejskich – cieszą się u nas bony na zasiedlenie, dzięki którym bezrobotny może uzyskać ponad 7 tys. zł w związku z przeprowadzką w celu podjęcia pracy. Pomagamy także rodzicom z dziećmi poprzez refundację kosztów opieki, czym wyróżniamy się na tle innych urzędów, które z tego rozwiązania rzadko korzystają. Ważnym wsparciem są także organizowane przez nas Targi Pracy i Edukacji oraz Targi Ekonomii Społecznej. Te ostatnie to forma spotkań skupiających podmioty ekonomii społecznej, w tym spółdzielnie socjalne z powiatu i województwa oraz centra integracji społecznej, którym refundujemy świadczenia integracyjne – w ubiegłym roku uzyskało je 118 osób.
Jaki jest cel Targów Ekonomii Społecznej?
Przyczyniamy się w ten sposób do tworzenia sieci współpracy między przedsiębiorcami wykonującymi taką działalność gospodarczą. Targi są też sposobem na popularyzację dobrych praktyk dotyczących tego, jak łączyć kwestie ekonomiczne i społeczne. Spotkania te są również szansą na promocję takich form działalności wśród bezrobotnych, którzy w urzędzie pracy mogą uzyskać środki na utworzenie bądź przystąpienie do spółdzielni socjalnej.
Jak zdobywacie oferty pracy dla swoich klientów?
Stale organizujemy spotkania dla pracodawców, w czasie których przedstawiamy naszą ofertę i zachęcamy do korzystania z usług. Nasi pracownicy wyjeżdżają też do firm, które obsługują. Zwiększyliśmy także liczbę osób zajmujących się bezpośrednio obsługą klienta – w porównaniu z okresami sprzed reformy o 30 proc. Naszym atutem jest również to, że poza siedzibą główną mamy dwie filie i jeden oddział zamiejscowy, dzięki czemu nasi pracownicy są bliżej pracodawców i bezrobotnych, a to znacząco ułatwia kontakt z nimi. Od kilku lat współpracujemy z agencjami zatrudnienia, z którymi mamy podpisane porozumienie dotyczące pozyskiwania ofert pracy. Korzystamy z usług tylko tych, które wcześniej sprawdzimy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.
A jak przebiega współpraca z lokalnymi władzami?
Realizując zadania powiatu w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej, wraz ze starostą intensywnie współpracujemy z burmistrzami i wójtami, dyrektorami szkół, kierownikami ośrodków pomocy społecznej oraz lokalnym zakładem karnym. Byliśmy partnerem w projekcie „Schematom STOP!”, którego celem było utworzenie skoordynowanego systemu współpracy na rzecz rodzin wielodzietnych zagrożonych wykluczeniem społecznym, które od wielu lat uzależnione były od świadczeń z pomocy społecznej. Wsparciem objęto 10 rodzin, zaoferowano im szkolenia zawodowe, a także prowadzono działania integracyjne, np. w postaci pikników rodzinnych. W efekcie tych działań pracę podjęły 4 osoby, a łącznie 8 osób nie figuruje już w ewidencji PUP.