statystyki

Nawet mały powiat może skutecznie walczyć z wysokim bezrobociem

autor: Karolina Topolska18.02.2015, 07:38; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:15

Pomagamy rodzicom, refundując wydatki na opiekę nad dziećmi. Dotujemy też koszty przeprowadzki młodych, którzy podejmują pracę w odległym mieście - mówi w wywiadzie dla DGP Agnieszka Kuropatnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim.

PUP w Drawsku Pomorskim to jedna z najmniejszych lokalnych instytucji rynku pracy, która została wyróżniona w Konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Urząd Pracy 2014 roku. Co zaważyło na takiej ocenie?

Resort docenił nasze zaangażowanie we wdrażanie reformy służb zatrudnienia i pomoc osobom, które znalazły się poza rynkiem pracy. Znaczącą rolę odegrało też nasze merytoryczne przygotowanie do wprowadzania zmian wynikających z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że jesteśmy niewielkim powiatem z wysoką liczbą bezrobotnych – w styczniu 2015 r. było ich ponad 5 tys. Ponadto jesteśmy bardzo oddaleni od większych miast – od Szczecina o 100 km, a od Koszalina o 110 km. Sytuacja na lokalnym rynku pracy nie jest więc łatwa. Robimy jednak wszystko, co możliwe, by zapewnić wsparcie naszym klientom.

Jakie są tego efekty?

Dzięki nowej ustawie i ogólnej poprawie sytuacji gospodarczej udało nam się obniżyć stopę bezrobocia w powiecie o 1,9 pkt proc. – w grudniu 2013 r. wynosiło ono aż 25 proc., a rok później – 23,1 proc. Istotny wpływ na ten spadek miało wprowadzenie profilowania pomocy dla bezrobotnych, co pozwoliło na lepsze dopasowanie do nich konkretnych form wsparcia i zwiększenie motywacji do podjęcia pracy. Możemy się też pochwalić tym, że na tak trudnym rynku pracy nasza skuteczność w pomocy bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia wynosi ponad 60 proc.

Jakie działania podejmujecie?


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane