statystyki

Nawet mały powiat może skutecznie walczyć z wysokim bezrobociem

autor: Karolina Topolska18.02.2015, 07:38; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:15

Pomagamy rodzicom, refundując wydatki na opiekę nad dziećmi. Dotujemy też koszty przeprowadzki młodych, którzy podejmują pracę w odległym mieście - mówi w wywiadzie dla DGP Agnieszka Kuropatnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim.

PUP w Drawsku Pomorskim to jedna z najmniejszych lokalnych instytucji rynku pracy, która została wyróżniona w Konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na Urząd Pracy 2014 roku. Co zaważyło na takiej ocenie?

Resort docenił nasze zaangażowanie we wdrażanie reformy służb zatrudnienia i pomoc osobom, które znalazły się poza rynkiem pracy. Znaczącą rolę odegrało też nasze merytoryczne przygotowanie do wprowadzania zmian wynikających z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. To wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że jesteśmy niewielkim powiatem z wysoką liczbą bezrobotnych – w styczniu 2015 r. było ich ponad 5 tys. Ponadto jesteśmy bardzo oddaleni od większych miast – od Szczecina o 100 km, a od Koszalina o 110 km. Sytuacja na lokalnym rynku pracy nie jest więc łatwa. Robimy jednak wszystko, co możliwe, by zapewnić wsparcie naszym klientom.

Jakie są tego efekty?

Dzięki nowej ustawie i ogólnej poprawie sytuacji gospodarczej udało nam się obniżyć stopę bezrobocia w powiecie o 1,9 pkt proc. – w grudniu 2013 r. wynosiło ono aż 25 proc., a rok później – 23,1 proc. Istotny wpływ na ten spadek miało wprowadzenie profilowania pomocy dla bezrobotnych, co pozwoliło na lepsze dopasowanie do nich konkretnych form wsparcia i zwiększenie motywacji do podjęcia pracy. Możemy się też pochwalić tym, że na tak trudnym rynku pracy nasza skuteczność w pomocy bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia wynosi ponad 60 proc.

Jakie działania podejmujecie?


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane