statystyki

Sprawa dodatków rodzinnych na bliźnięta nie trafi do Trybunału Konstytucyjnego

autor: Michalina Topolewska18.02.2015, 07:38; Aktualizacja: 18.02.2015, 08:07
bliźnięta

Naczelny Sąd Administracyjny uchwałą jednoznacznie przesądził, że ta forma pomocy przysługuje na każde dzieckoźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) nie wystąpi o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dotyczących przyznawania dodatku do zasiłku rodzinnego na opiekę nad wieloraczkami w trakcie urlopu wychowawczego.

Apelował o to Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD). W piśmie do RPO przedstawił wątpliwości związane z art. 10 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114) oraz problemy rodziców, którzy mimo opieki nad co najmniej dwojgiem dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu otrzymywali tylko jeden dodatek do zasiłku.

Wprawdzie podjęta przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwała z 26 czerwca 2014 r. (sygn. akt I OPS 15/13) jednoznacznie przesądziła, że ta forma pomocy przysługuje na każde dziecko, to oddziałuje ona jedynie na te sprawy, które toczą się w wojewódzkich sądach administracyjnych po tej dacie. Również zapowiadana przez posłów nowelizacja ustawy dostosowująca ją do uchwały NSA będzie miała znaczenie tylko dla rodziców, którzy będą się starać o świadczenia po jej wejściu w życie. RPD podkreśla natomiast, że osobom, którym wcześniej gminy odmawiały przyznania dodatku na każdego wieloraczka, jedynie ewentualne orzeczenie TK co do niezgodności z ustawą zasadniczą otworzyłoby drogę do wznowienia w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego zakończonych już postępowań i otrzymania świadczeń.

Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich, w odpowiedzi na pismo Marka Michalaka stwierdza, że złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie jest to możliwe. Wyjaśnia, że TK wielokrotnie wskazywał, iż dokonując oceny konstytucyjności kwestionowanego przepisu, uwzględnia taką jego wykładnię, jaką przyjęły sądy lub inne organy stosujące prawo, zwłaszcza gdy jest ona utrwalona. Tymczasem, jak wynika z przeprowadzonej przez RPO analizy orzeczeń sądowych zapadłych po 26 czerwca 2014 r., takie sprawy są rozstrzygane zgodnie ze stanowiskiem zawartym w uchwale NSA. Z tego powodu, skoro obecna wykładnia art. 10 ust. 2 jest utrwalona i respektuje standardy konstytucyjne, rzecznik praw obywatelskich nie widzi możliwości złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane