Kto i jak finansuje pobyt w domu pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska16.02.2015, 16:00
opieka, opiekun, emeryt

Czy trzeba podpisać umowę z domem pomocy?źródło: ShutterStock

Dzieci dopłacają do kosztów całodobowej opieki nad rodzicem w gminnej placówce. Mogą być jednak zwolnione z tego obowiązku ze względu na niski dochód.

Czy przy opłacie obowiązuje próg dochodowy?

Ojciec pana Piotra czeka na umieszczenie w DPS. Czytelnik dowiedział się, że będzie musiał dopłacać do pobytu rodzica w placówce. Obawia się, czy pozwolą mu na to dochody jego rodziny, ponieważ jego żona jest bezrobotna i utrzymują się tylko z jego pensji. Czy niskie dochody mogą spowodować, że nie będzie musiał dopłacać?

Wnoszenie części opłaty przez najbliższych członków rodziny jest uzależnione od wysokości ich dochodu. Mogą być zwolnieni z tego obowiązku, jeżeli nie przekracza on 300 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Dla osoby samotnej próg wynosi 542 zł, dlatego opłaty nie musi wnosić, gdy ma ona mniej niż 1626 zł miesięcznie na swoje utrzymanie. W rodzinach kryterium wynosi 456 zł w przeliczeniu na osobę. To oznacza, że nie trzeba dopłacać do pobytu w DPS, jeżeli dochód nie przekracza 1368 zł. Dodatkowo kwota dochodu, która pozostanie do dyspozycji osoby samotnej lub osoby w rodzinie po wniesieniu opłaty, nie może być niższa od 300 proc. kryterium.

Podstawa prawna


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • ted(2015-02-16 20:52) Zgłoś naruszenie 10

  Krewna bezdzietna przepisala duze gospodarstwo bratanica ktore szybko sprzedaly a ciotke oddaly do domu starcow gdzie brakujaca sume doplaca gmina a takich przypadkow w okolicach znam wiele smiechu warte

  Odpowiedz
 • Bożydar(2015-02-17 19:23) Zgłoś naruszenie 10

  państwo polskie z zadziwiającą sprawnością kształtuje nieludzkie zachowania i pogłębia patologie. Wywołany powyżej temat jest dowodem na kompletne zezwierzęcenie systemu opieki nad osobami starszymi. Pobyt w domu opieki wyceniany jest przez gminy na poziomie 3 tyś. złotych, średnia emerytura wynosi ok. 1,9 tyś. złotych, brakuje 1100 zł. Gmina poszukuje tych pieniędzy w dochodach najbliższej rodziny, która najczęściej również nie może pomóc. Komuna była biedna, Ruskie wszystko wywoziły, a obecnie dlaczego starszego emerytowanego Polaka, który pracował 40 lat dla OJCZYZNY nie stać na DOM STARCÓW.

  Odpowiedz
 • burak(2015-02-16 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ale majątek po ojcu kto wzioł?Nie pracuje nie może sie opiekować ojcem?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane