statystyki

Kto i jak finansuje pobyt w domu pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska16.02.2015, 16:00
opieka, opiekun, emeryt

Czy trzeba podpisać umowę z domem pomocy?źródło: ShutterStock

Dzieci dopłacają do kosztów całodobowej opieki nad rodzicem w gminnej placówce. Mogą być jednak zwolnione z tego obowiązku ze względu na niski dochód.

Czy przy opłacie obowiązuje próg dochodowy?

Ojciec pana Piotra czeka na umieszczenie w DPS. Czytelnik dowiedział się, że będzie musiał dopłacać do pobytu rodzica w placówce. Obawia się, czy pozwolą mu na to dochody jego rodziny, ponieważ jego żona jest bezrobotna i utrzymują się tylko z jego pensji. Czy niskie dochody mogą spowodować, że nie będzie musiał dopłacać?

Wnoszenie części opłaty przez najbliższych członków rodziny jest uzależnione od wysokości ich dochodu. Mogą być zwolnieni z tego obowiązku, jeżeli nie przekracza on 300 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej. Dla osoby samotnej próg wynosi 542 zł, dlatego opłaty nie musi wnosić, gdy ma ona mniej niż 1626 zł miesięcznie na swoje utrzymanie. W rodzinach kryterium wynosi 456 zł w przeliczeniu na osobę. To oznacza, że nie trzeba dopłacać do pobytu w DPS, jeżeli dochód nie przekracza 1368 zł. Dodatkowo kwota dochodu, która pozostanie do dyspozycji osoby samotnej lub osoby w rodzinie po wniesieniu opłaty, nie może być niższa od 300 proc. kryterium.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • ted(2015-02-16 20:52) Zgłoś naruszenie 10

  Krewna bezdzietna przepisala duze gospodarstwo bratanica ktore szybko sprzedaly a ciotke oddaly do domu starcow gdzie brakujaca sume doplaca gmina a takich przypadkow w okolicach znam wiele smiechu warte

  Odpowiedz
 • Bożydar(2015-02-17 19:23) Zgłoś naruszenie 10

  państwo polskie z zadziwiającą sprawnością kształtuje nieludzkie zachowania i pogłębia patologie. Wywołany powyżej temat jest dowodem na kompletne zezwierzęcenie systemu opieki nad osobami starszymi. Pobyt w domu opieki wyceniany jest przez gminy na poziomie 3 tyś. złotych, średnia emerytura wynosi ok. 1,9 tyś. złotych, brakuje 1100 zł. Gmina poszukuje tych pieniędzy w dochodach najbliższej rodziny, która najczęściej również nie może pomóc. Komuna była biedna, Ruskie wszystko wywoziły, a obecnie dlaczego starszego emerytowanego Polaka, który pracował 40 lat dla OJCZYZNY nie stać na DOM STARCÓW.

  Odpowiedz
 • burak(2015-02-16 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ale majątek po ojcu kto wzioł?Nie pracuje nie może sie opiekować ojcem?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane