Polacy deklarują, że chcieliby mieć dwójkę lub więcej dzieci. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.

Zaledwie 4 proc. Polaków twierdzi, że nie chce mieć dzieci w ogóle. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 – 91 proc. Polaków uważa, że idealna rodzina to rodzina z dwójką (61 proc.) a nawet z trójką dzieci (30 proc.). Rodzina z jednym dzieckiem to preferencja zaledwie 5 proc. Polaków - wynika z przeprowadzonego badania.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ich nie mają jest skomplikowana. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na czynnik ekonomiczny jako decydujący o niezakładaniu dużej rodziny: 73 proc. badanych wskazało wprost, że barierą są niewystarczające dochody, a 61 proc. obawia się pogorszenia warunków materialnych.

„Nie chodzi tu o luksusy, nie chodzi o wygodne życie, ale o to by mieć warunki wystarczające na to co jest standardem współczesnego życia. Od młodych ludzi oczekuje się niezależności, samodzielności i odpowiedzialności. Nic więc dziwnego, że często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej czy odpowiednich warunków mieszkaniowych – powiedziała autorka badania, prof. Dominika Maison.

Nie jest to jednak wystarczające wytłumaczenie. Wśród osób, które zadeklarowały, że są bardzo zadowolone ze swoich zarobków, odsetek tych, którzy chcą mieć dzieci jest najniższy. Z badania wynika, że Polacy nie decydują się na posiadanie dzieci z powodu braku odpowiedniego partnera (48 proc.) lub braku partnera w ogólne (42 proc.).

Prawie połowa badanych stwierdziła również, że nie chce mieć dzieci z obawy przed odpowiedzialnością za nie i nie chce rezygnować z dotychczasowego trybu życia.

Autorzy badania sprawdzili również, jak zmienia się obraz kobiety w oczach społeczeństwa wraz z większą ilością dzieci. Badani lepiej oceniali osobowość kobiet, która ma więcej dzieci i jednocześnie o wiele gorzej oceniali jej kompetencje zawodowe.

Polacy mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej w Polsce – niemal 90% uważa, że jest ona zła. Na dodatek Polacy mają poczucie, że „wszędzie” w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Uważają, że najlepsza polityka prorodzinna jest w Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, wierzą nawet, że polityka prorodzinna w Hiszpanii, Czechach czy Rosji też jest lepsza niż w Polsce.

Aby poprawić tą sytuację zdaniem większości potrzebne są rozwiązania systemowe – ludziom musi się „żyć lepiej i normalniej”. Rozwiązaniem nie jest jednorazowa pomoc (jak np. becikowe czy płatny urlop dla ojca), ale działania długofalowe: wyższe zarobki (61% Polaków), systematyczne dodatki do pensji za każde dziecko (45%), stabilizacja na rynku pracy (44%) oraz systemowe ułatwienia dla pracujących matek (34%).

Badanie zostało zrealizowane w styczniu 2015 roku przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute. Badanie zostało przeprowadzone metoda CAWI na próbie 1078 osób – dorosłych Polaków na Panelu Badawczym Ariadna. Próba była ogólnopolska, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania.