Czy pracodawca może przesunąć termin przelewu wynagrodzeń dla pracowników na kolejny miesiąc bez konsultacji z zakładową organizacją związkową?
Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Tak wynika z art. 85 par. 1 Kodeksu pracy. Co do zasady pensja ma być wypłacana z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jej pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
W przypadku pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy, a zatrudniającym co najmniej 20 pracowników, zgodnie z art. 1041 par. 1 k.p. termin, miejsce, czas i częstotliwość dokonywania wypłat wynagrodzenia określa regulamin pracy. Powyższe nie wskazuje jednoznacznie, aby ustawodawca z góry narzucił obowiązek ustalania okresów rozliczeniowych odpowiadającym miesiącom kalendarzowym. Tym samym jest uprawniony do wydłużenia tych okresów. Firmie pozostawiony został pewien margines swobody co do ustalenia daty wypłaty wynagrodzenia na dany dzień w miesiącu. Powinien to być jednak stały termin, odnotowany w regulaminie pracy.
Warto również dodać, iż pracodawca, dokonując wypłaty raz w miesiącu, będzie mógł przesunąć jej termin na następny miesiąc kalendarzowy (i wypłacić nie później niż w ciągu następnych 10 dni), ale tylko w sytuacji, kiedy konieczne jest to dla ustalenia pełnej wysokości wynagrodzenia. Jednakże powyższe nie będzie miało zastosowania, jeżeli wynagrodzenie pracownika jest dokonywane w stałej stawce.
Zatrudniający, dokonując zmiany terminu, jest zobowiązany do modyfikacji postanowień regulaminu w drodze aneksu, po uprzedniej konsultacji z zakładową organizacją związkową. Jeżeli regulamin taki nie został ustalony lub termin wypłaty ostał określony w umowie zawartej bezpośrednio z pracownikiem, wówczas będzie konieczne wprowadzenie do umowy zmian za porozumieniem stron w formie aneksu bądź wypowiedzenia zmieniającego, w myśl art. 42 k.p.