statystyki

Opóźnienie wypłaty wynagrodzenia wymaga zmiany umowy

autor: BL12.02.2015, 07:40; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:39
prawnik, umowa

Zatrudniający, dokonując zmiany terminu, jest zobowiązany do modyfikacji postanowień regulaminu w drodze aneksu, po uprzedniej konsultacji z zakładową organizacją związkowąźródło: ShutterStock

Czy pracodawca może przesunąć termin przelewu wynagrodzeń dla pracowników na kolejny miesiąc bez konsultacji z zakładową organizacją związkową?

Wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Tak wynika z art. 85 par. 1 Kodeksu pracy. Co do zasady pensja ma być wypłacana z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jej pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

W przypadku pracodawcy nieobjętego układem zbiorowym pracy, a zatrudniającym co najmniej 20 pracowników, zgodnie z art. 1041 par. 1 k.p. termin, miejsce, czas i częstotliwość dokonywania wypłat wynagrodzenia określa regulamin pracy. Powyższe nie wskazuje jednoznacznie, aby ustawodawca z góry narzucił obowiązek ustalania okresów rozliczeniowych odpowiadającym miesiącom kalendarzowym. Tym samym jest uprawniony do wydłużenia tych okresów. Firmie pozostawiony został pewien margines swobody co do ustalenia daty wypłaty wynagrodzenia na dany dzień w miesiącu. Powinien to być jednak stały termin, odnotowany w regulaminie pracy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane