Wzrosła stopa bezrobocia i przybyło ofert pracy
Pracodawcy zgłosili w styczniu 2015 r. do urzędów pracy blisko 71 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 29 proc. więcej niż miesiąc wcześniej – szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 919 500 osób. To o 341 tys. mniej niż przed rokiem, ale równocześnie 94 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Styczeń, podobnie jak grudzień, należy do miesięcy, kiedy bezrobocie rośnie z przyczyn sezonowych. Pocieszające jest jednak to, że wzrost jest niższy niż w poprzednich latach, kiedy sięgał nawet 160 tys. Więcej ofert pracy było we wszystkich województwach. Największy wzrost odnotowano w woj. podlaskim – o 82 proc. Stopa bezrobocia rejestrowanego, jak wynika z informacji podanych przez MPiPS, wyniosła w styczniu 12,1 proc. i była o 1,8 pkt proc. mniejsza niż przed rokiem. W styczniu ub.r. wyniosła bowiem 13,9 proc. W porównaniu do grudnia stopa bezrobocia wzrosła natomiast o 0,6 pkt proc.
Zmiany organizacyjne w Straży Granicznej
10 lutego 2015 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 14 stycznia 2015 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości organów i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej w sprawach wynikających ze stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trybu postępowania w tych sprawach (Dz.U. z 26 stycznia 2015 r. poz. 135). Zgodnie z jego przepisami sprawy dotyczące prawa do zwolnienia od zajęć służbowych z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny w zakresie długości okresu w roku kalendarzowym, w którym funkcjonariuszowi przysługuje to prawo, prowadzi się w komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej, oddziału Straży Granicznej, ośrodka Straży Granicznej i ośrodka szkolenia Straży Granicznej, w których prowadzona jest ewidencja czasu służby funkcjonariuszy.
Osoby starsze: coraz ich więcej, potrzebna opieka
Geriatria, gerontologia, neurorehabilitacja osób starszych – to niektóre nazwy kierunków studiów podyplomowych, które uruchamiają uczelnie medyczne. Według prognoz analityków, w związku ze zmianami demograficznymi, na rynku pracy będzie wzrastało zapotrzebowanie na pracowników związanych z szeroko rozumianą opieką medyczną dla osób starszych. Będą to właśnie rehabilitanci, ale także osoby przygotowane do pracy w domach opieki społecznej, pracownicy socjalni, wyspecjalizowani właśnie do opieki nad emerytami, menedżerowie, którzy poprowadzą różnego typu placówki dla seniorów. Zainteresowanie studiami podyplomowymi w tych dziedzinach jest duże. Zapisują się pedagodzy, nauczyciele wychowania fizycznego, fizjoterapeuci, a także absolwenci wydziału pielęgniarstwa. Obecnie trwają zapisy w m.in. w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. W pomorskim są już pierwsi absolwenci. Tam studia skierowane były do osób powyżej 45. roku życia, wykonujących zawody medyczne i inne związane z opieką nad ludźmi starszymi.
Polisa zdrowotna przy wyjeździe służbowym bez podatku
Firma, która wykupi swoim pracownikom podróżującym służbowo za granicę prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, nie musi płacić podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości polis. Takie ubezpieczenie nie jest bowiem przychodem – orzekł 30 stycznia 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 3295/12). Polisa chroniła pracowników spółki podczas podróży w razie konieczności leczenia czy nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczyciel miał wypłacić pieniądze do rąk poszkodowanego. Ubezpieczenie miało pokryć ewentualne roszczenia, które mogły wyniknąć z rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Spółka wiedziała wprawdzie, że co do zasady polisy i pakiety medyczne są przychodem ze stosunku pracy i trzeba od niego odprowadzać podatek PIT, ale uważała, że wykupiła polisy w swoim interesie. Urząd skarbowy i sąd I instancji nie zgodzili się z takim stanowiskiem. Dopiero NSA uznał, że ubezpieczenie obejmuje tylko podróż służbową i chroni pracodawcę przed ewentualnymi wydatkami. Wyrok jest prawomocny.