statystyki

Jaką kwotę bazową trzeba przyjąć przy obliczaniu renty, która została przyznana wyrokiem sądu

autor: Marek Opolski12.02.2015, 10:36

W 2011 r. uległem wypadkowi przy pracy. W styczniu 2012 r. zgłosiłem wniosek o przyznanie renty wypadkowej. Zamiast tego świadczenia ZUS ustalił mi jednak prawo do renty z ogólnego stanu zdrowia. Od tej decyzji złożyłem odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W październiku 2014 r. uzyskałem pozytywny wyrok, w którym sąd przyznał mi rentę wypadkową. Po uprawomocnieniu się wyroku (co nastąpiło 16 listopada 2014 r.) otrzymałem decyzję ZUS wykonującą wyrok sądu. W decyzji tej przyznano mi rentę z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem przy pracy, ale świadczenie to obliczono z zastosowaniem tej samej kwoty bazowej, od której wyliczona była renta z ogólnego stanu zdrowia. Uważam, że ZUS powinien zastosować nową ,,bazówkę”, obowiązującą w dniu uprawomocnienia się wyroku. Czy mam rację i powinienem ponownie odwołać się od decyzji ZUS?

Nie. ZUS słusznie zastosował do obliczenia renty wypadkowej kwotę bazową obowiązującą do końca lutego 2012 roku. Jeśli jednak pracował pan po dniu, od którego została przyznana, uzyskując wyższe zarobki niż przed jej ustaleniem, renta wypadkowa będzie mogła być przeliczona od nowej kwoty bazowej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane